Německo-jemenský vědec a filmař představil koncept křížence výletní lodi a létajícího města. Jeho Sky Cruise má brázdit oblohu a hladiny moří bez nutnosti doplňovat palivo
V roce 1886 vydal Jules Verne svůj vědeckofantastický román Robur Dobyvatel, ve kterém popsal futuristické plavidlo budoucnosti – elektřinou poháněného obřího křížence vzducholodi a námořního plavidla Albatros. Více než 130 let starou vizi geniálního francouzského spisovatele se nyní pokouší oživit německo-jemenský vědec a filmař Hashem Al-Ghaili.
Jeho Sky Cruise má představovat hybrid obří výletní lodi a létajícího města. Energii ji má dodávat 20 motorů na jaderný pohon, což má podle Al-Ghailiho zajistit „takřka nekonečnou“ energetickou soběstačnost – Sky Cruise by podle něj nemusela doplňovat palivo a mohla by se ve vzduchu nebo na hladině moře pohybovat nepřetržitě dlouhá léta.
Létající obr má pojmout až 5 000 pasažérů, kterým nabídne luxusní zázemí v podobě bazénů, tělocvičen, restaurací, dětských hřišť, hotelů, zdravotních středisek, kin, divadel nebo nákupních center. Nalodění pasažérů mají zajišťovat komerční i soukromá letadla a vrtulníky, pro které je Sky Cruise vybavený dostatkem přistávacích ploch a heliportů.
TIP: Na moři i ve vzduchu: Létající superjachta má křižovat oblohu již za čtyři roky
Inspirací Al-Ghailimu nebyl románový Albatros, nýbrž model ruského konstruktéra Alexandra Tujikova. Ten údajně při tvorbě modelu futuristické výletní lodi vycházel z ilustrace, kterou vytvořil Tony Holmsten pro hru Killer is Dead. Al-Ghaili koupil práva na model vytvořený Tujikovem a rozhodl se na jeho základě vytvořit futuristický koncept nebeského plavidla.
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)