Sky Cruise: Létající loď, téměř jako z verneovky Robur dobyvatel!

Německo-jemenský vědec a filmař představil koncept křížence výletní lodi a létajícího města. Jeho Sky Cruise má brázdit oblohu a hladiny moří bez nutnosti doplňovat palivo

02.07.2022 - Martin ReichmanV roce 1886 vydal Jules Verne svůj vědeckofantastický román Robur Dobyvatel, ve kterém popsal futuristické plavidlo budoucnosti – elektřinou poháněného obřího křížence vzducholodi a námořního plavidla Albatros. Více než 130 let starou vizi geniálního francouzského spisovatele se nyní pokouší oživit německo-jemenský vědec a filmař Hashem Al-Ghaili.

Létající Titanic

Jeho Sky Cruise má představovat hybrid obří výletní lodi a létajícího města. Energii ji má dodávat 20 motorů na jaderný pohon, což má podle Al-Ghailiho zajistit „takřka nekonečnou“ energetickou soběstačnost – Sky Cruise by podle něj nemusela doplňovat palivo a mohla by se ve vzduchu nebo na hladině moře pohybovat nepřetržitě dlouhá léta.

Létající obr má pojmout až 5 000 pasažérů, kterým nabídne luxusní zázemí v podobě bazénů, tělocvičen, restaurací, dětských hřišť, hotelů, zdravotních středisek, kin, divadel nebo nákupních center. Nalodění pasažérů mají zajišťovat komerční i soukromá letadla a vrtulníky, pro které je Sky Cruise vybavený dostatkem přistávacích ploch a heliportů.

TIP: Na moři i ve vzduchu: Létající superjachta má křižovat oblohu již za čtyři roky

Inspirací Al-Ghailimu nebyl románový Albatros, nýbrž model ruského konstruktéra Alexandra Tujikova. Ten údajně při tvorbě modelu futuristické výletní lodi vycházel z ilustrace, kterou vytvořil Tony Holmsten pro hru Killer is Dead. Al-Ghaili koupil práva na model vytvořený Tujikovem a rozhodl se na jeho základě vytvořit futuristický koncept nebeského plavidla.


Další články v sekci