Sky Cruise: Létající loď, téměř jako z verneovky Robur dobyvatel!

02.07.2022 - Martin Reichman

Německo-jemenský vědec a filmař představil koncept křížence výletní lodi a létajícího města. Jeho Sky Cruise má brázdit oblohu a hladiny moří bez nutnosti doplňovat palivo

<p>Představa létající lodě Sky Cruise <em>(foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)</em></p>

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)


Reklama

V roce 1886 vydal Jules Verne svůj vědeckofantastický román Robur Dobyvatel, ve kterém popsal futuristické plavidlo budoucnosti – elektřinou poháněného obřího křížence vzducholodi a námořního plavidla Albatros. Více než 130 let starou vizi geniálního francouzského spisovatele se nyní pokouší oživit německo-jemenský vědec a filmař Hashem Al-Ghaili.

Létající Titanic

Jeho Sky Cruise má představovat hybrid obří výletní lodi a létajícího města. Energii ji má dodávat 20 motorů na jaderný pohon, což má podle Al-Ghailiho zajistit „takřka nekonečnou“ energetickou soběstačnost – Sky Cruise by podle něj nemusela doplňovat palivo a mohla by se ve vzduchu nebo na hladině moře pohybovat nepřetržitě dlouhá léta.

Létající obr má pojmout až 5 000 pasažérů, kterým nabídne luxusní zázemí v podobě bazénů, tělocvičen, restaurací, dětských hřišť, hotelů, zdravotních středisek, kin, divadel nebo nákupních center. Nalodění pasažérů mají zajišťovat komerční i soukromá letadla a vrtulníky, pro které je Sky Cruise vybavený dostatkem přistávacích ploch a heliportů.

TIP: Na moři i ve vzduchu: Létající superjachta má křižovat oblohu již za čtyři roky

Inspirací Al-Ghailimu nebyl románový Albatros, nýbrž model ruského konstruktéra Alexandra Tujikova. Ten údajně při tvorbě modelu futuristické výletní lodi vycházel z ilustrace, kterou vytvořil Tony Holmsten pro hru Killer is Dead. Al-Ghaili koupil práva na model vytvořený Tujikovem a rozhodl se na jeho základě vytvořit futuristický koncept nebeského plavidla.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907