SkyFire: NASA pošle k Měsíci sondu sestavenou ze 6 CubeSatů

24.08.2016 - Stanislav Mihulka

CubeSat sonda SkyFire otestuje nový infračervený systém k průzkumu kosmických těles


Reklama

Dnešní doba přeje miniaturním sondám. Jejich vývoj, konstrukce a hlavně vynesení na oběžnou dráhu totiž vyjde mnohem levněji, než v případě velkých sond. Společnost Lockheed Martin uzavřela kontrakt s NASA, podle něhož vyvine a postaví sondu SkyFire. Sonda se bude skládat ze 6 modulů CubeSat, miniaturních typizovaných sond, které už nějakou dobu létají do vesmíru.

Hmotnost SkyFire bude pouhých 14 kg, při rozměrech 10 × 20 × 30 cm. Přesto by se SkyFire měla dostat k Měsíci a tam uskutečnit vědecký program. SkyFire bude totiž součástí celého hejna podobných CubeSatů nebo jejich sestav, které doprovodí kosmickou loď Orion během mise Space Launch System Exploration Mission-1 (EM-1).

TIP: Do vesmíru míří flotila miniaturních satelitů KickSat-2

Z Mysu Canaveral by Orion i všechny CubeSaty měli odstartovat v roce 2018. Stěžejním cílem sondy SkyFire ale nebude samotná věda, nýbrž testy nových technologií. SkyFire bude vybavena infračerveným systém k průzkumu povrchu kosmických těles, který bude v budoucnu možné využít ke hledání vhodných míst pro přistání dalších sond nebo budování kosmických základen.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas, Lockheed Martin

  • Zdroj fotografií: Lockheed Martin

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907