Slavná katedrála Notre-Dame v minulosti sloužila i jako skladiště potravin

23.07.2019 - Vilém Koubek

Požár, jenž letos v dubnu poničil pařížskou katedrálu Notre-Dame, svět šokoval. Přesto se nejednalo o první pohromu, které historická památka čelila

<p>Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.</p>

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.


Reklama

Katedrála Notre-Dame vyrostla v srdci francouzské metropole roku 1345, a musela tak přestát řadu nepokojů i bouřlivých období. Zdaleka nejhůř se na ní podepsala francouzská revoluce v roce 1789, po níž stavbu čekalo znárodnění. Během tohoto „znesvěcení“ byly rozkradeny katedrální poklady, a co si dav nepřivlastnil, to zničil: Revolucionáři mimo jiné urazili hlavy sochám 28 biblických králů, které si spletli s francouzskými panovníky. Katedrála se tak postupně proměnila v chátrající skladiště potravin. 

Obnova podle Huga

První kroky k tehdejší obnově Notre-Dame učinil až v roce 1801 Napoleon Bonaparte, který ji vrátil do rukou církve. K rekonstrukci však došlo teprve poté, co Victor Hugo napsal svůj slavný román Chrám Matky Boží v Paříži, jenž ke stavbě přitáhl pozornost veřejnosti. Roku 1844 dal král Ludvík Filip příkaz k její restauraci, na niž dohlíželi architekti Jean-Baptiste-Antoine Lassus a Eugène Viollet-le-Duc

Do práce se tak pustili sochaři, sklenáři a další řemeslníci: Opravovali napáchané škody a místa, která se zachránit nedala, zaplňovali novými prvky. Mimo jiné tak vztyčili ještě vyšší věž, jež se stala dominantou katedrály a přečkala útrapy obou světových válek, ale nakonec podlehla letošnímu požáru.

Pět let stačí?

Nedávná devastace památky Francii silně zasáhla, tamní společnost však následně rozdělily návrhy na opravu katedrály. Zatímco jedna část v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem se nebojí popustit uzdu fantazii a využít moderní postupy i materiály, tradicionalisté by rádi svatostánek viděli v podobě před neštěstím. 

TIP: Nejen Notre-Dame: Znovuzrození se dočkal drážďanský kostel, bosenská mešita i zničená Varšava

Největší problém tak v případě rekonstrukce nepředstavují finance, jež proudí ze všech stran (například francouzský podnikatel Bernard Arnault přislíbil v přepočtu víc než pět miliard korun). Komplikace se budou pojit spíš s ideologií a politikařením. Macron však bez ohledu na opozici a hrozící průtahy prohlásil, že země opravu zvládne za pět let. Podle kritiků jde o nereálný termín, přičemž poukazují na jeho populistický podtext – za pět let se totiž mají v Paříži konat olympijské hry. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907