Slavné české značky: Tyhle firmy jsou na výsluní už více než 100 let!

31.05.2017 - Robert Šimek

Jejich jméno zná dnes téměř každý, ale jen málokdo ví, že tyto slavné značky vznikly už za císaře pána

Orion -<p>Kdo by dnes neznal slavnou čokoládovnu Orion? Takhle vypadala továrna v roce 1935</p>
Orion -

Kdo by dnes neznal slavnou čokoládovnu Orion? Takhle vypadala továrna v roce 1935


Reklama

Druhá polovina 19. století přála průmyslu a zdatní obchodníci tak mohli snadno zakládat prosperující podniky. Zatímco většina však s posupem času zmizela ze scény, tyto dvě stále patří mezi špičky v oboru.

Mistr v ohýbání

Podnikatel, truhlář a návrhář nábytku Michael Thonet pocházel z německého Porýní. V polovině 19. století se usadil na Moravě, kde založil v Koryčanech a v Bystřici pod Hostýnem továrny na nábytek z ohýbaného dřeva. Ten byl v té době novinkou, vzbudil proto značný ohlas a všiml si ho i rakouský kancléř Metternich. Thonet se stal držitelem privilegia c. k. dvorské komory a bylo mu dovoleno „ohýbat veškeré dřevo v libovolných tvarech a zakřiveních“.

Začínal s výrobou židlí, které se okamžitě staly hitem. Rodinná firma, v níž Thonet zaměstnal i svých pět synů, se úspěšně rozrůstala. Vyráběla nejrůznější druhy nábytku, nejslavnějším typem se ale stala židle číslo 14, nazvaná podle pořadí ve firemním katalogu.

Na první pohled obyčejná sedačka byla totiž ideální k jídelnímu stolu – lehká, pevná a elegantní. Roku 1945 byl rodině Thonetů veškerý majetek zabaven. Jejich bystřický podnik byl roku 1953 přejmenovaný na TON (Továrna ohýbaného nábytku). Z koryčanského závodu později vznikla společnost Koryna.

Hvězda k nakousnutí

Mezi nejznámější české sladkosti patří čokoláda Orion. S její výrobou jsou spojeny pražské Modřany, první čokolády s tímto názvem ale vznikaly už za první republiky na Vinohradech v podniku Františka Maršnera. Orientální cukrovinky vyráběla původně jeho manželka Albína. Maršner se do podnikání zapojil roku 1891 a výroba se postupně rozšířila o další druhy sladkostí, jakými byly sultánský chléb, chalva, rahat či sučuk.

Dílna přestávala manželům stačit, roku 1896 se proto rozhodli vybudovat moderní závod. Maršner záhy doplnil výrobu o zpracování kakaových bobů a podnik začal vyrábět i čokoládu.

Opravdovou specialitou se přitom staly vánoční čokoládové kolekce, které jsou dodnes v Evropě ojedinělé. Firma byla přeměněna na akciovou společnost a počet zaměstnanců vzrostl na 850. Roku 1912 odešel Maršner na odpočinek a vedení převzali další akcionáři.

Název se ještě před druhou světovou válkou změnil na Orion. Po znárodnění v roce 1945 se pak veškerá výroba přesunula do Modřan, kde pokračovala až do roku 2004. Firma dnes působí pod křídly švýcarské nadnárodní společnosti Nestlé.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 12/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907