Sluncem k přátelství: Proč jsou lidé žijící v teplejších oblastech přátelštější?

30.12.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Hypotézu, podle níž mají obyvatelé jižních krajů vřelejší a otevřenější povahu v porovnání s lidmi z chladnějších regionů, známe už dlouho. Nyní ji ovšem badatelé potvrdili i rozsáhlým výzkumem. Mezinárodní tým vědců z Číny, Austrálie, Velké Británie a USA prozkoumal ve dvou velkých studiích temperament celkem 1,6 milionu Číňanů a přes 1,7 milionu obyvatel Ameriky, kteří prožili dětství v lokalitách s různými teplotami. Hodnotilo se pět hlavních ukazatelů: spokojenost, svědomitost, emoční stabilita, extrovertnost a otevřenost vůči novým zkušenostem.

TIP: Jsou muži z Marsu a ženy z Venuše? Odpověď hledali vědci z Cambridge

Ukázalo se, že ti, kdo vyrůstali v oblastech s obvyklými teplotami 22 a více stupňů, dosáhli ve všech pěti kategoriích vyššího skóre. Příčiny jsou podle autorů studie, uveřejněné v časopise Nature Human Behavior, zřejmé: V teplejším počasí máme tendenci chodit víc ven a potkávat se s lidmi, zatímco zima nás nutí zůstávat uvnitř, což naše společenské aktivity značně omezuje. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907