Sluncem k přátelství: Proč jsou lidé žijící v teplejších oblastech přátelštější?

30.12.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Hypotézu, podle níž mají obyvatelé jižních krajů vřelejší a otevřenější povahu v porovnání s lidmi z chladnějších regionů, známe už dlouho. Nyní ji ovšem badatelé potvrdili i rozsáhlým výzkumem. Mezinárodní tým vědců z Číny, Austrálie, Velké Británie a USA prozkoumal ve dvou velkých studiích temperament celkem 1,6 milionu Číňanů a přes 1,7 milionu obyvatel Ameriky, kteří prožili dětství v lokalitách s různými teplotami. Hodnotilo se pět hlavních ukazatelů: spokojenost, svědomitost, emoční stabilita, extrovertnost a otevřenost vůči novým zkušenostem.

TIP: Jsou muži z Marsu a ženy z Venuše? Odpověď hledali vědci z Cambridge

Ukázalo se, že ti, kdo vyrůstali v oblastech s obvyklými teplotami 22 a více stupňů, dosáhli ve všech pěti kategoriích vyššího skóre. Příčiny jsou podle autorů studie, uveřejněné v časopise Nature Human Behavior, zřejmé: V teplejším počasí máme tendenci chodit víc ven a potkávat se s lidmi, zatímco zima nás nutí zůstávat uvnitř, což naše společenské aktivity značně omezuje. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907