Sluncem k přátelství: Proč jsou lidé žijící v teplejších oblastech přátelštější?

30.12.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Hypotézu, podle níž mají obyvatelé jižních krajů vřelejší a otevřenější povahu v porovnání s lidmi z chladnějších regionů, známe už dlouho. Nyní ji ovšem badatelé potvrdili i rozsáhlým výzkumem. Mezinárodní tým vědců z Číny, Austrálie, Velké Británie a USA prozkoumal ve dvou velkých studiích temperament celkem 1,6 milionu Číňanů a přes 1,7 milionu obyvatel Ameriky, kteří prožili dětství v lokalitách s různými teplotami. Hodnotilo se pět hlavních ukazatelů: spokojenost, svědomitost, emoční stabilita, extrovertnost a otevřenost vůči novým zkušenostem.

TIP: Jsou muži z Marsu a ženy z Venuše? Odpověď hledali vědci z Cambridge

Ukázalo se, že ti, kdo vyrůstali v oblastech s obvyklými teplotami 22 a více stupňů, dosáhli ve všech pěti kategoriích vyššího skóre. Příčiny jsou podle autorů studie, uveřejněné v časopise Nature Human Behavior, zřejmé: V teplejším počasí máme tendenci chodit víc ven a potkávat se s lidmi, zatímco zima nás nutí zůstávat uvnitř, což naše společenské aktivity značně omezuje. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907