Smrt podle horoskopu: O konci Albrechta z Valdštejna rozhodly hvězdy

28.04.2017 - Jiří Sommer

Albrecht z Valdštejna byl český vojevůdce a politik a ve své době patřil k nejvlivnějším osobnostem Evropy. V únoru 1634 jej zavraždil horlivý setník Walter Deveroux. Ostatně tragický osud mu předpověděly i hvězdy…

Valdštejnova smrt -<p>Astrolog navštívil Albrechta krátce před vraždou. Vinu na generalissimově smrti mu ale neprokázali</p>
Valdštejnova smrt -

Astrolog navštívil Albrechta krátce před vraždou. Vinu na generalissimově smrti mu ale neprokázali


Reklama

Na rozkaz velitele císařských vojsk plukovníka Waltera Butlera byli Valdštejn a jeho stoupenci obviněni ze zrady císaře a určeni k likvidaci. Mohl dříve protěžovaný vojevůdce tušit, co se oné noci 25. února 1634 odehraje? Nejspíš ano! Hvězdy mu přece předpověděly, že kritický okamžik jeho života nastane přesně touto dobou.

Móda horoskopů

Horoskopy nebyly v této době žádnou zvláštností, nechal si je vypracovat nejen císař Rudolf II., ale toužili po nich i významní šlechtici či měšťané. A nejinak tomu bylo u Valdštejna. V pořadí první horoskop pro něho vypracoval v roce 1608 tehdy velmi žádaný astronom a astrolog Jan Kepler. Dostal přitom pouze přesné datum narození a nicneříkající jméno. 

Do rukopisu, který se zachoval včetně Valdštejnových poznámek na okraji a je uložen v drážďanské knihovně, Kepler tajným písmem dopsal jméno Walstein až později. Ačkoli tedy hvězdopravec vycházel z neúplných údajů, předpověď byla kupodivu velice přesná. Ze seskupení hvězd při Valdštejnově narození astrolog načrtl bystrou a inteligentní osobnost s vysloveně asociálními sklony. Nebral si přitom žádné servítky, nelichotivými slovy vyjádřil jeho touhu po výjimečnosti a zdůraznil zápory jeho složité povahy. 

Nepříznivé vyhlídky

Korekci původního horoskopu Kepler provedl v letech 1624 až 1625. Pozorováním planet Kepler zjistil, že na březen 1634 připadá pro vévodu velmi nepříznivá konstelace planet, ale obával se mu to sdělit. Že by ho označil jako datum smrti, to rozhodně neriskoval. Pouze upozorňoval na špatné období.

Nový horoskop vypracoval Valdštejnovi až italský astrolog a lékař Giovanni Battista Seni. Také on upozorňoval na to, že vévodovo kritické období se protáhne až do března roku 1634 a krátce před smrtí mu znovu zopakoval, že hvězdné konstelace zůstávají stále nepříznivé…

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie 2/2016

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907