Sopky indonéského souostroví: Ostrovy chvějící se země

12.10.2016 - Radka Podpěrová



Indonésii, největší ostrovní stát na světě, velice dobře vystihuje národní heslo „Bhinneka Tunggal Ika“ (jednota je v rozdílnosti), které je součástí státního znaku. Už jen obrovská rozloha 1 919 440 km² a množství 17 508 ostrovů a ostrůvků (z nichž kolem 6 000 je obydlených) napovídá, že příroda a kultura této země má mnoho tváří.

Zhruba 60 % území Indonésie zabírají pralesy, z toho většinu najdete na Sumatře, Borneu a Sulawesi. Značná část pralesů, například na ostrově Jáva, byla ovšem již vykácena a přeměněna v typická terasovitá pole. Fauna a flóra na ostrovech Sumatra, Jáva, Borneo či Bali velice připomíná asijskou. Naopak východně od těchto ostrovů se lze setkat s přírodou podobnou té v Austrálii.

Celá oblast indonéského souostroví je tektonicky velmi aktivní. Nachází se totiž na okraji pacifické, euroasijské a australské litosférické desky. Důsledkem této polohy jsou četná zemětřesení. Údajně jde o 7 000 otřesů ročně, ovšem jen malá část z nich je postřehnutelná lidským vnímáním.

TIP: Na pouštích Maroka aneb Živá poušť Erg Chebbi

Na území Indonésie leží stovky sopek, z toho kolem 150 je aktivních. Největší kráter světa se svými 1 775 km² se nachází právě v Indonésii na ostrově Sumatra a vyplňuje jej jezero Toba. Neméně pozoruhodný je národní park Tengger-Bromo-Semeru na východě ostrova Jáva, který připomíná měsíční krajinu. Zejména za svítání se otevírá nádherný pohled na zvrásněný kužel sopky Batok, aktivní, síru plivající vulkán Bromo a v pozadí ohromnou dýmající sopku Semeru. Vulkány jsou součástí obrovského kráteru Tengger, jehož dno je z části vyplněno obrovským písečným polem.

  • Zdroj textu

    Příroda 3/2010

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci