Souboj galaxií: Hmotnost Mléčné dráhy a Galaxie v Andromedě je srovnatelná

19.02.2018 - Stanislav Mihulka

Pozorování drah rychlých hvězd prozradilo, že galaxie v Andromedě není tak těžká, jak jsme mysleli

<p>Snímek galaxie v Andromedě se satelitními galaxiemi.</p>

Snímek galaxie v Andromedě se satelitními galaxiemi.


Reklama

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií. Podobá se naší Galaxii a je do jisté míry i naším osudem. Pokud mají astrofyzici pravdu, Mléčná dráha se během několika miliard let s touto galaxií srazí. Není divu, že vědci mají sklon tyto dvě galaxie neustále srovnávat.

Až doposud si většina odborníků myslely, že galaxie v Andromedě je o něco těžší, než Mléčná dráha. Podle nového výzkumu australských vědců to ale nemusí být tak úplně pravda.

Mléčná dráha versus galaxie v Andromedě

Prajwal Kafle z centra ICRAR (International Centre for Radio Astronomy Research) a Univerzity Západní Austrálie společně s kolegy spočítal, že Mléčná dráha a galaxie v Andromedě mají přibližně stejnou hmotnost, okolo 800 miliard Sluncí.

TIP: Galaxie v Andromedě na kolizním kurzu! Srazí se s naší Galaxií

Své tvrzení Kafle a jeho tým opírají o velmi přesná měření únikové rychlosti z galaxie v Andromedě. Pozorováním drah hvězd, které se v galaxii v Andromedě pohybují vysokými rychlostmi, dospěli k názoru, že se v ní (pproti původním odhadům) nachází jen asi třetina temné hmoty. A galaxie v Andromedě je tím pádem lehčí. Objev může mít zásadní dopad na naše vnímání Místní skupiny galaxií.

  • Zdroj textu:

    ICRAR, MNRAS

  • Zdroj fotografií: Adam Evans / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907