Souboj galaxií: Hmotnost Mléčné dráhy a Galaxie v Andromedě je srovnatelná

19.02.2018 - Stanislav Mihulka

Pozorování drah rychlých hvězd prozradilo, že galaxie v Andromedě není tak těžká, jak jsme mysleli

<p>Snímek galaxie v Andromedě se satelitními galaxiemi.</p>

Snímek galaxie v Andromedě se satelitními galaxiemi.


Reklama

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií. Podobá se naší Galaxii a je do jisté míry i naším osudem. Pokud mají astrofyzici pravdu, Mléčná dráha se během několika miliard let s touto galaxií srazí. Není divu, že vědci mají sklon tyto dvě galaxie neustále srovnávat.

Až doposud si většina odborníků myslely, že galaxie v Andromedě je o něco těžší, než Mléčná dráha. Podle nového výzkumu australských vědců to ale nemusí být tak úplně pravda.

Mléčná dráha versus galaxie v Andromedě

Prajwal Kafle z centra ICRAR (International Centre for Radio Astronomy Research) a Univerzity Západní Austrálie společně s kolegy spočítal, že Mléčná dráha a galaxie v Andromedě mají přibližně stejnou hmotnost, okolo 800 miliard Sluncí.

TIP: Galaxie v Andromedě na kolizním kurzu! Srazí se s naší Galaxií

Své tvrzení Kafle a jeho tým opírají o velmi přesná měření únikové rychlosti z galaxie v Andromedě. Pozorováním drah hvězd, které se v galaxii v Andromedě pohybují vysokými rychlostmi, dospěli k názoru, že se v ní (pproti původním odhadům) nachází jen asi třetina temné hmoty. A galaxie v Andromedě je tím pádem lehčí. Objev může mít zásadní dopad na naše vnímání Místní skupiny galaxií.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ICRAR, MNRAS

  • Zdroj fotografií: Adam Evans / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907