Soumrak temné energie? Nová studie zpochybňuje zrychlování rozpínání vesmíru

28.10.2016 - Stanislav Mihulka

Jestli se rozpínání našeho vesmíru nezrychluje, tak nepotřebujeme žádnou temnou energii

Osm supernov -<p>Nová analýza supernov typu IA ukazuje, že se rozpínání vesmíru nezrychluje</p>
Osm supernov -

Nová analýza supernov typu IA ukazuje, že se rozpínání vesmíru nezrychluje


Reklama

Nobelovu cenu za fyziku před pěti lety získali vědci, kteří pozorováním vzdálených supernov typu IA zjistili, že se rozpínání našeho vesmíru zrychluje. Kvůli tomu se odborníci domnívají, že ve vesmíru existuje temná energie, která je za zrychlování rozpínání vesmíru zodpovědná.

Subir Sarkar z Oxfordu a jeho kolegové teď ovšem tvrdí, že se rozpínání vesmíru vlastně nezrychluje. Prostudovali celkem 740 supernov typu IA, což je desetkrát více, nežli v předchozích studiích.

Na základě svých výsledků sice nemohou vyloučit zrychlování rozpínání vesmíru, stejně dobře se prý ale vesmír může rozpínat konstantní rychlostí. V takovém případě bychom žádnou temnou energii k vysvětlení fungování vesmíru nepotřebovali.

TIP: Opravdu existuje temná energie?

Ostatní vědci považují Sarkarův výzkum za velmi kontroverzní a se závěry jejich týmu nesouhlasí. Nemohou to ale jen tak smést ze stolu, takže se nejspíš staneme svědky další vášnivé vědecké debaty. V případě temné energie by to nebylo poprvé. Budí rozruch už od samotného počátku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: Sloan Digital Sky SurveyDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907