Spalniček letos dramaticky přibylo a další nemoci budou následovat

02.05.2022 - Stanislav Mihulka

Pandemie se neblaze podepsala na očkovacích programech v řadě zemí světa. Následky podle odborníků z UNICEF a WHO poneseme celá desetiletí

<p>Očkování proti spalničkám na Filipínách, které v posledních letech postihla řada epidemií. Celková proočkovanost v zemi dosahuje jen 75 % populace.</p>

Očkování proti spalničkám na Filipínách, které v posledních letech postihla řada epidemií. Celková proočkovanost v zemi dosahuje jen 75 % populace.


Reklama

Podle nedávno zveřejněné zprávy Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) a Světové zdravotnické organizace (WHO) došlo během letošního ledna a února proti stejnému období loňského roku k nárůstu počtu případů spalniček ve světě o 79 procent. Odborníci zároveň varují, že spalničky v tomto případě fungují jako „lakmusový papírek“, který ukazuje, jak se bude vyvíjet situace u dalších infekčních onemocnění.

Dokonalá bouře

Zmíněná zpráva uvádí, že pandemie koronaviru ve světě narušila programy očkování spalniček i dalších onemocnění, proti nimž máme k dispozici vakcíny. Vzniká „dokonalá bouře“ infekčních onemocnění, která ohrozí miliony především dětských životů. Přitom jde o choroby, před nimiž existuje ochrana, právě díky očkování.

Během letošního ledna a února se ve světě objevilo více než 17 300 případů spalniček. Za posledních 12 měsíců do letošního dubna jsme byli svědky 21 podstatných epidemií spalniček, převážně v Africe a východním Středomoří, typicky v zemích postižených konflikty.Spalničky jsou nejvíce nakažlivou infekční nemocí, proti které máme zavedené očkování. Jejich chování ukazuje, jak na tom je celý systém očkování ve světě,“ uvádí Christopher Gregory z vedení sekce očkování UNICEF.

TIP: Návrat spalniček: Proč se vrací již téměř vymýcená choroba?

Šíření spalniček je pro odborníky varováním, že brzy dojde i na další nemoci, které držíme na uzdě díky očkování. Jednou z nemocí, které by se mohly dále šířit poté, co byly hlášeny rostoucí případy v západní Africe je podle Gregoryho žlutá zimnice.

Podle odborníků OSN v roce 2020 přišlo o plánovaná očkování nesouvisející s pandemií asi 23 milionů dětí, což je největší počet během posledních let. Pandemický skluz postihl 57 očkovacích programů ve 43 zemích světa, což dlouhodobě ovlivní asi 203 milionů lidí. Podle šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse budeme důsledky narušení očkování pandemií celá desetiletí.

Spalničky jsou onemocnění způsobené virem, který napadá především děti. Mezi nejzávažnější komplikace patří slepota, otok mozku, průjem a těžké infekce dýchacích cest. Nejlepším způsobem, jak zabránit šíření spalniček je alespoň 95% proočkovanost. Řada zemí se ale k této úrovně ani zdaleka nepřibližuje – například v Somálsku je podle údajů OSN proočkovanost jen okolo 46 %.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907