Spánek a bohatství: Majetní lidé spí o poznání déle než lidé chudí

04.08.2020 - Stanislav Mihulka

Bohatí Američané si užívají delšího spánku než lidé chudí. Příčin je podle odborníků celá řada


Reklama

Bohatství a chudoba neodráží jen stav bankovního účtu a model auta. Jsou patrné i v každodenním životě a v jinak naprosto běžných činnostech. Podle nedávného rozsáhlého průzkumu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které v letech 2011 až 2014 zjišťovalo chování Američanů v souvislosti se spánkem, mají bohatší lidé v průměru delší spánek než lidé nižším příjmem.

Výsledky studie jsou založeny na údajích od zhruba 140 tisíc dospělých Američanů. Vyplývá z nich, že mezi Američany, kteří žijí poblíž nebo pod hranicí chudoby, jen zhruba 55 procent spí doporučených 7 až 8 hodin denně. U bohatých Američanů, jejichž příjem se pohybuje vysoko nad hranicí chudoby, je to přitom 66 procent. V USA je hranice chudoby pro jednotlivce definována příjmem 11 670 dolarů ročně (necelých 260 tisíc Kč), zatímco u čtyřčlenné rodiny je hranice chudoby 23 850 dolarů ročně (něco přes 525 tisíc Kč). 

TIP: Nový výzkum: Nedostatek spánku přímo poškozuje DNA

Vědci v tomto případě bohužel nepátrali po příčinách, které souvisejí s delším spánkem bohatších Američanů. Je však pravděpodobné, že svou roli bude hrát počet hodin, po které se dotyčný člověk věnuje práci, a také počet zaměstnání. Nezanedbatelnou roli může hrát i to, že bohatší lidé si mohou dovolit výpomoc s dětmi a každodenními činnostmi, jako je vaření či úklid. Finančně lépe zabezpečení lidé také mívají k dispozici větší pohodlí ke spánku, včetně tichého okolí, kvalitních postelí nebo funkční klimatizace.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MedicalXpress

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907