Spánek a bohatství: Majetní lidé spí o poznání déle než lidé chudí

04.08.2020 - Stanislav Mihulka

Bohatí Američané si užívají delšího spánku než lidé chudí. Příčin je podle odborníků celá řada


Reklama

Bohatství a chudoba neodráží jen stav bankovního účtu a model auta. Jsou patrné i v každodenním životě a v jinak naprosto běžných činnostech. Podle nedávného rozsáhlého průzkumu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které v letech 2011 až 2014 zjišťovalo chování Američanů v souvislosti se spánkem, mají bohatší lidé v průměru delší spánek než lidé nižším příjmem.

Výsledky studie jsou založeny na údajích od zhruba 140 tisíc dospělých Američanů. Vyplývá z nich, že mezi Američany, kteří žijí poblíž nebo pod hranicí chudoby, jen zhruba 55 procent spí doporučených 7 až 8 hodin denně. U bohatých Američanů, jejichž příjem se pohybuje vysoko nad hranicí chudoby, je to přitom 66 procent. V USA je hranice chudoby pro jednotlivce definována příjmem 11 670 dolarů ročně (necelých 260 tisíc Kč), zatímco u čtyřčlenné rodiny je hranice chudoby 23 850 dolarů ročně (něco přes 525 tisíc Kč). 

TIP: Nový výzkum: Nedostatek spánku přímo poškozuje DNA

Vědci v tomto případě bohužel nepátrali po příčinách, které souvisejí s delším spánkem bohatších Američanů. Je však pravděpodobné, že svou roli bude hrát počet hodin, po které se dotyčný člověk věnuje práci, a také počet zaměstnání. Nezanedbatelnou roli může hrát i to, že bohatší lidé si mohou dovolit výpomoc s dětmi a každodenními činnostmi, jako je vaření či úklid. Finančně lépe zabezpečení lidé také mívají k dispozici větší pohodlí ke spánku, včetně tichého okolí, kvalitních postelí nebo funkční klimatizace.

  • Zdroj textu:

    MedicalXpress

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907