Spánek řízený evolucí: Proč mnoho starších lidí vstává tak brzy?

05.06.2019 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Proč důchodci nemohou dospat a jsou na nohou od kuropění, zatímco mladí lidé si s oblibou pospí a vstávají často až v poledne? Poslední studie na toto téma naznačuje, že nejde o žádnou „chybu“, ale o výsledek evoluce, který kdysi zřejmě pomohl lidstvu přežít. 

Strategie přežití

Badatelé zkoumali dobrovolníky z tanzanského společenství lovců a sběračů skupiny Hadza a jejich závěry publikoval časopis Proceedings of the Royal Society B. Příslušníci dané komunity vytvářejí společenství 20–30 jedinců, žijí tradičním stylem života a čas tráví bez využití umělého osvětlení, čímž se blíží podmínkám srovnatelným se životem našich dávných předků.

Vědci po 20 dnů zkoumali 33 mužů a žen ve věku 20–60 let, které vybavili zařízením na sledování spánku. Ukázalo se, že jen velmi málo lidí uléhalo na lože ve stejnou dobu: Ti starší ve věku 50–60 let usínali obvykle už v osm hodin večer, přičemž se budili v šest ráno. Lidé kolem 20–30 let ponocovali do jedenácté večerní a probouzeli se kolem osmé ranní. Většina z nich také několikrát za noc vstávala, aby zkontrolovala děti nebo si odskočila na toaletu.

TIP: Život řízený světlem: Jak přesně fungují naše biologické hodiny?

Odborníky velmi překvapilo, že v rámci pozorování, jež trvalo víc než 220 hodin, spalo naráz všech 33 pozorovaných celkem jen 18 minut. Průměrně totiž byla ve stejném čase zhruba třetina skupiny vzhůru. Právě onen „nesoulad“ mohl podle badatelů našim předkům pomáhat přežít. Predátoři totiž mohou zaútočit kdykoliv, takže bylo velmi obezřetné, aby nikdy nespali všichni a několik jedinců zůstávalo vzhůru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907