Špatné zprávy: Vědci objevili neklamné stopy Alzheimera u delfínů

29.10.2017 - Stanislav Mihulka

Delfíni jsou inteligentní a dlouhověcí. A stejně jako lidé mohou trpět Alzheimerovou chorobou

Delfín - Volně žijící delfíny mohou trpět Alzheimerovou chorobou
Delfín - Volně žijící delfíny mohou trpět Alzheimerovou chorobou

Reklama

Už dlouho obdivujeme delfíny, jako jedny z nejvíce inteligentních tvorů na Zemi. Jak se ale zdá, mají s námi společné nejen velké mozky, ale i zákeřné onemocnění, které je postihuje.

Odborníci z Oxfordu totiž nedávno studovali mozky delfínů a objevili v nich jasné známky Alzheimerovy choroby. Jde o první známý případ, kdy se toto onemocnění vyskytlo u volně žijících zvířat.

TIP: Delfíni mají mezi sebou přátele i nepřátele, podobně jako lidé

Život většiny tvorů na Zemi je ohraničen dobou jejich plodnosti. Výjimku v tomto ohledu tvoří lidé a právě delfíni. Bohužel ale za to zřejmě platíme sklony mít Alzheimera nebo například cukrovku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Oxford University

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907