Špatné zprávy: Vědci objevili neklamné stopy Alzheimera u delfínů

29.10.2017 - Stanislav Mihulka

Delfíni jsou inteligentní a dlouhověcí. A stejně jako lidé mohou trpět Alzheimerovou chorobou

Delfín - Volně žijící delfíny mohou trpět Alzheimerovou chorobou
Delfín - Volně žijící delfíny mohou trpět Alzheimerovou chorobou

Reklama

Už dlouho obdivujeme delfíny, jako jedny z nejvíce inteligentních tvorů na Zemi. Jak se ale zdá, mají s námi společné nejen velké mozky, ale i zákeřné onemocnění, které je postihuje.

Odborníci z Oxfordu totiž nedávno studovali mozky delfínů a objevili v nich jasné známky Alzheimerovy choroby. Jde o první známý případ, kdy se toto onemocnění vyskytlo u volně žijících zvířat.

TIP: Delfíni mají mezi sebou přátele i nepřátele, podobně jako lidé

Život většiny tvorů na Zemi je ohraničen dobou jejich plodnosti. Výjimku v tomto ohledu tvoří lidé a právě delfíni. Bohužel ale za to zřejmě platíme sklony mít Alzheimera nebo například cukrovku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Oxford University

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907