Správná umělá volba: Dokáže se umělá inteligence chovat morálně?

16.11.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Umělá inteligence – neboli AI, z anglického artificial intelligence – se čím dál častěji využívá i při náborech zaměstnanců, v soudnictví či pojišťovnictví. Jenže právě v uvedených oborech, kde figurují lidé různých ras, národností a pohlaví, technologie naráží: Nedokáže totiž rozpoznat, kdy se zachová neeticky. Například v pojišťovnictví nastavuje AI pro různé lidi odlišné ceny. A přestože k tomu mnohdy existují legitimní důvody, systém si může nezřídka vybírat na základě nemorálních rozhodnutí. 

TIP: Kdy ovládnou svět stroje: Podaří se nám vyvinout plnohodnotnou umělou inteligenci?

Situaci se snaží změnit tým matematiků z britské University of Warwick, kteří vyvíjejí „princip neetické optimalizace“. Ten by měl pomoct najít strategie AI, jež odporují etice, a ukázat, kde mohou nastat problémy. Díky zmíněnému matematickému principu by se měl algoritmus modifikovat tak, aby se umělá inteligence rozhodovala „správně“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907