Správná umělá volba: Dokáže se umělá inteligence chovat morálně?

16.11.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Umělá inteligence – neboli AI, z anglického artificial intelligence – se čím dál častěji využívá i při náborech zaměstnanců, v soudnictví či pojišťovnictví. Jenže právě v uvedených oborech, kde figurují lidé různých ras, národností a pohlaví, technologie naráží: Nedokáže totiž rozpoznat, kdy se zachová neeticky. Například v pojišťovnictví nastavuje AI pro různé lidi odlišné ceny. A přestože k tomu mnohdy existují legitimní důvody, systém si může nezřídka vybírat na základě nemorálních rozhodnutí. 

TIP: Kdy ovládnou svět stroje: Podaří se nám vyvinout plnohodnotnou umělou inteligenci?

Situaci se snaží změnit tým matematiků z britské University of Warwick, kteří vyvíjejí „princip neetické optimalizace“. Ten by měl pomoct najít strategie AI, jež odporují etice, a ukázat, kde mohou nastat problémy. Díky zmíněnému matematickému principu by se měl algoritmus modifikovat tak, aby se umělá inteligence rozhodovala „správně“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907