Správná umělá volba: Dokáže se umělá inteligence chovat morálně?

16.11.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Umělá inteligence – neboli AI, z anglického artificial intelligence – se čím dál častěji využívá i při náborech zaměstnanců, v soudnictví či pojišťovnictví. Jenže právě v uvedených oborech, kde figurují lidé různých ras, národností a pohlaví, technologie naráží: Nedokáže totiž rozpoznat, kdy se zachová neeticky. Například v pojišťovnictví nastavuje AI pro různé lidi odlišné ceny. A přestože k tomu mnohdy existují legitimní důvody, systém si může nezřídka vybírat na základě nemorálních rozhodnutí. 

TIP: Kdy ovládnou svět stroje: Podaří se nám vyvinout plnohodnotnou umělou inteligenci?

Situaci se snaží změnit tým matematiků z britské University of Warwick, kteří vyvíjejí „princip neetické optimalizace“. Ten by měl pomoct najít strategie AI, jež odporují etice, a ukázat, kde mohou nastat problémy. Díky zmíněnému matematickému principu by se měl algoritmus modifikovat tak, aby se umělá inteligence rozhodovala „správně“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

S rostoucím počtem flexitariánů, tedy lidí, kteří jedí maso jen zřídka, a silnějším obavám z dopadu masa na životní prostředí, se zvyšuje i potenciál rostlinných alternativ.

Revue

Program na záchranu zemědělství beží v Kalifornii už dvacet let. Kolaps se možná podaří zpomalit.

Zajímavosti

Tank Matilda postupuje Západní pouští během operace Compass.

Válka
Vesmír
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907