Sprej s živými bakteriemi by se mohl stát účinnou léčbou atopického ekzému

14.09.2020 - Stanislav Mihulka

Američtí vědci vyvinuli sprej, který mění složení společenstva bakterií na lidské pokožce. Speciální sprej by mohl ulevit lidem trpícím atopickým ekzémem.

<p>Vlevo ruka dětského pacienta před aplikací spreje. Vpravo po čtyřech měsících léčby.</p>

Vlevo ruka dětského pacienta před aplikací spreje. Vpravo po čtyřech měsících léčby.


Reklama

Atopický ekzém je stále častějším onemocněním imunitního původu. Nepříjemné vyrážky na různých místech těla postihují v České republice asi 15–30 % dětí a 2–10 % dospělé populace. Na rozvoji atopického ekzému se podílí faktory genetické, defekt kožní bariéry, imunologická odpověď, vlivy životního prostředí a nejrůznější infekce. Přesné příčiny a mechanismy vzniku atopického ekzému ale stále nejsou úplně jasné, léčba je svízelná, s řadou zdravotních komplikací. 

Ian Myles z americké agentury National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) nyní přichází se zajímavým nápadem cílené manipulace kožního mikrobiomu pacientů s ekzémem. Vědci vyvinuli k tomuto účelu sprej, který obsahuje živé bakterie Roseomonas mucosa, běžně se vyskytující na lidské pokožce. Použití spreje změní složení společenstva bakterií ekzému. První výsledky jsou velmi slibné. Sprej jednak podporuje regeneraci pokožky v místě ekzému, a zároveň potlačuje nežádoucí bakterie, jako je například zlatý stafylokok.

TIP: Novou vakcínu proti chřipce v náplasti inspiroval atopický ekzém

Myles s kolegy právě zahajují nový klinický test, v němž bude polovina z asi 120 pacientů s atopickým ekzémem léčena sprejem s živými bakteriemi. Druhá polovina dostane placebo, v tomto případě sprej s oslazenou vodou. Pokud testy uspějí a léčba s tímto sprejem uspěje, mohlo by to pro mnoho lidí znamenat úlevu od problematických léků a zároveň zlepšení kvality jejich každodenního života.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907