Sprej s živými bakteriemi by se mohl stát účinnou léčbou atopického ekzému

14.09.2020 - Stanislav Mihulka

Američtí vědci vyvinuli sprej, který mění složení společenstva bakterií na lidské pokožce. Speciální sprej by mohl ulevit lidem trpícím atopickým ekzémem.

<p>Vlevo ruka dětského pacienta před aplikací spreje. Vpravo po čtyřech měsících léčby.</p>

Vlevo ruka dětského pacienta před aplikací spreje. Vpravo po čtyřech měsících léčby.


Reklama

Atopický ekzém je stále častějším onemocněním imunitního původu. Nepříjemné vyrážky na různých místech těla postihují v České republice asi 15–30 % dětí a 2–10 % dospělé populace. Na rozvoji atopického ekzému se podílí faktory genetické, defekt kožní bariéry, imunologická odpověď, vlivy životního prostředí a nejrůznější infekce. Přesné příčiny a mechanismy vzniku atopického ekzému ale stále nejsou úplně jasné, léčba je svízelná, s řadou zdravotních komplikací. 

Ian Myles z americké agentury National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) nyní přichází se zajímavým nápadem cílené manipulace kožního mikrobiomu pacientů s ekzémem. Vědci vyvinuli k tomuto účelu sprej, který obsahuje živé bakterie Roseomonas mucosa, běžně se vyskytující na lidské pokožce. Použití spreje změní složení společenstva bakterií ekzému. První výsledky jsou velmi slibné. Sprej jednak podporuje regeneraci pokožky v místě ekzému, a zároveň potlačuje nežádoucí bakterie, jako je například zlatý stafylokok.

TIP: Novou vakcínu proti chřipce v náplasti inspiroval atopický ekzém

Myles s kolegy právě zahajují nový klinický test, v němž bude polovina z asi 120 pacientů s atopickým ekzémem léčena sprejem s živými bakteriemi. Druhá polovina dostane placebo, v tomto případě sprej s oslazenou vodou. Pokud testy uspějí a léčba s tímto sprejem uspěje, mohlo by to pro mnoho lidí znamenat úlevu od problematických léků a zároveň zlepšení kvality jejich každodenního života.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907