„Staří kuřáci“ jsou doposud neznámým typem hvězd v srdci Mléčné dráhy

Detailní pozorování hvězd v centrální části Mléčné dráhy přineslo odhalení zvláštních červených obrů, kteří se čas od času zahalí mračnem vyvržené hmoty. Vědci jejich chování připodobňují ke kuřákům dýmky…

31.01.2024 - Stanislav MihulkaMezinárodní tým odborníků pátral po velmi mladých hvězdách v Mléčné dráze, které prožívají bouřlivé „dětství“ a procházejí četnými hvězdnými erupcemi. Prohledávali oblohu optickým teleskopem VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) Evropské jižní observatoře na hoře Cerro Paranal v Chile.

Během průzkumu, který trval 10 let, vědci objevili celkem 32 protohvězd, což je víc, než se kdy podařilo během srovnatelného projektu. Jak ale uvádí vedoucí výzkumu astrofyzik Philip Lucas z Univerzity v Hertfordshiru, nebylo to všechno. Příjemným bonusem byl pro Lucase a jeho kolegy objev doposud neznámého typu stárnoucích hvězd, kterým vědci přezdívají „staří kuřáci“ (old smokers).

Staří kuřáci v centru Galaxie

Tyto zvláštní hvězdy, kterých badatelé objevili nejméně 21, se vyskytují v centrální části Mléčné dráhy, v širším okolí supermasivní černé díry, kde je vysoká hustota hvězd. Staří kuřáci tam nenápadně „sedí“ a jednou za čas 40-100krát potemní. V některých případech pak září tak slabě, že je teleskop sotva zachytí.

Jak vědci popisují v nové studii, zveřejněné odborným časopisem Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, po uplynutí několika let, se tyto potemnělé staré hvězdy, které patří mezi červené obry, opět rozzáří a navrátí se ke své původní jasnosti. Takové chování je pro vědce zvláštní a nejsou si úplně jistí, co je jeho příčinou.

TIP: Hvězda v srdci Mléčné dráhy zřejmě pochází z cizí galaxie

Doposud všechno, co o těchto hvězdách víme, naznačuje, že čas od času vypustí ohromné mračno materiálu,popisuje Lucas. „Příčiny takového chování ale zatím přesně nechápeme.“ Pokud je tato teorie správná, pak by množství hmoty vyvržené „starými kuřáky“ mohlo hrát významnou roli kupříkladu v distribuci těžkých prvků po celé naší galaxii a okolním vesmíru. Zatím ale jde jen o odhady a není jasné, jaký materiál by měl takové mračno vlastně tvořit.


Další články v sekci