Hvězda v srdci Mléčné dráhy zřejmě pochází z cizí galaxie

Odkud se vzaly hvězdy v extrémním prostředí v blízkosti supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy? Jedna z nich, hvězda S0-6, zřejmě pochází z trpasličí galaxie, kterou kdysi dávno pozřela naše Galaxie

11.12.2023 - Stanislav MihulkaAstronomové jsou již dlouho fascinováni skupinou hvězd, které v těsné blízkosti obíhají kolem supermasivní černé díry Sgr A* v centru Mléčné dráhy. Jde o takzvané S hvězdy, které jsou v řadě ohledů stále záhadné. V neposlední řadě se to týká i jejich původu. Odkud se vlastně vzaly v tak extrémních končinách?

Vědci jsou přesvědčeni, že tak blízko u supermasivní černé díry, v místech, kde obíhají S hvězdy, vlastně hvězdy vznikat nemohou. Blízkost gravitačního monstra vytváří velmi agresivní a chaotické prostředí, které by mělo prakticky znemožnit vznik hvězd klasickým způsobem. Přesto tam ale hvězdy jsou. Mimo jiné jde o nejrychlejší hvězdy v Mléčné dráze, protože se pohybují rychlostmi kolem 24 tisíc kilometrů za sekundu.

Původ hvězdy S0-6

Astrofyzik Shogo Nishiyama z japonské Pedagogické univerzity Mijagi a jeho spolupracovníci prostudovali jednu z těchto záhadných hvězd, která nese jméno S0-6, aby zjistili, odkud původně pochází. K jejich překvapení se ukázalo, že hvězda S0-6 přicestovala k supermasivní černé díře z doopravdy velké dálky. Svá zjištění zveřejnili v odborném časopisu Proceedings of the Japan Academy, Series B.

Hvězda S0-6 se nachází jen asi 0,04 světelného roku od supermasivní černé díry Sgr A*. (zdroj: Miyagi University of Education/NAOJ, CC BY-SA 4.0)

Výzkum hvězdy S0-6 nebyl jednoduchý. Nishiyamův tým ji prostřednictvím havajského teleskopu Subaru sledoval po dobu osmi let. Vědci prozkoumali základní charakteristiky hvězdy i její dráhy kolem supermasivní černé díry. Ukázalo se, že hvězdu S0-6 dělí od Sgr A* pouhých 0,04 světelného roku. Prostudovali také záření hvězdy, což je dovedlo k jejímu chemickému složení.

TIP: Nejvzdálenější hvězdy Mléčné dráhy se nacházejí na půl cesty do Galaxie v Andromedě

A tady čekalo na vědce překvapení. Kromě toho, že hvězda S0-6 má velmi nízkou metalicitu, tedy malé zastoupení těžších prvků, odpovídající stáří zhruba 10 miliard let, zvláštní je i její chemické složení. Zastoupení a množství jednotlivých prvků neodpovídá hvězdě pocházející z Mléčné dráhy, nýbrž hvězdám trpasličích galaxií v sousedství Mléčné dráhy, jako je Trpasličí eliptická galaxie ve Střelci nebo Malý Magellanův oblak. Hvězda S0-6 tak podle vědců s velkou pravděpodobností pochází z podobné trpasličí galaxie, kterou kdysi pozřela Mléčná dráha. 


Další články v sekci