Start orbitální stanice Saljut 6

29 . 9 . 1977

Reklama

29. září 1977 vypustili Sověti silnou raketou Proton na oběžnou dráhu stanici Saljut 6. Komplex měl dva stykovací uzly a dlouhodobá posádka tak mohla přijímat lodě s návštěvníky či se zásobami a nákladem. Stanici navštívil v následujícím roce i československý kosmonaut Vladimír Remek. Saljut 6 překonal svou plánovanou životnost ve vesmíru a na orbitě vydržel přes 5 let, během kterých se k ní připojilo 31 kosmických lodí.

 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: pics-about-space.comDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907