Stavy versus císař: Proběhla bitva u Dolních Věstonic

- Redakce Živá historie

<p>Bitva u Dolních Věstonic proti sobě postavila silné soupeře – důstojníka <strong>Jindřicha Duvala Dampierra</strong> (vlevo) na straně císařského vojska a <strong>Fridricha z Tiefenbachu</strong> (vpravo) spolu s Ladislavem Velem ze Žerotína v čele stavovských oddílů. </p>

Bitva u Dolních Věstonic proti sobě postavila silné soupeře – důstojníka Jindřicha Duvala Dampierra (vlevo) na straně císařského vojska a Fridricha z Tiefenbachu (vpravo) spolu s Ladislavem Velem ze Žerotína v čele stavovských oddílů. 

5 . 8 . 1619

Reklama

Druhé desetiletí 17. století se chýlilo ke konci, když se české stavy rozhodly postavit proti habsburské moci. Náboženské spory spolu s mocenskými rozbroji vygradovaly pražskou defenestrací, kterou následovala až do osudného střetnutí na Bílé hoře série střetů.

TIP: Zase se házelo z oken: Proběhla Třetí pražská defenestrace

Jeden z nich se uskutečnil 5. srpna 1619 u Dolních Věstonic. Nekompromisní bitva proti sobě postavila silné soupeře, důstojníka Jindřicha Duvala Dampierra na straně císařského vojska a Fridricha z Tiefenbachu spolu s Ladislavem Velem ze Žerotína v čele stavovských oddílů. Moravské jednotky sice byly slabší, ale tento nedostatek dohnaly odhodláním a agresí, která jim přinesla vítězství.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907