Steinway Tower: Rekordní mrakodrap měří na šířku jen 17,5 metru

25.07.2022 - Vilém Koubek

Nový manhattanský obytný mrakodrap sice není nejvyšší ve městě, ale jeho základna je rekordně štíhlá a s přibývajícími patry se ještě zužuje

<p><strong>Steinway Tower</strong>, nebo též <strong>111 West 57th Street</strong> je 435 metrů vysoký obytný mrakodrap s 85 patry nacházející se na Midtown Manhattanu v New Yorku.  Jde o jeden z nejtenčích mrakodrapů světa, přičemž poměr výšky a šířky je přibližně 1:23. <em>(foto: SHoP Architects, Hayes Davidson, CC BY 4.0)</em></p>

Steinway Tower, nebo též 111 West 57th Street je 435 metrů vysoký obytný mrakodrap s 85 patry nacházející se na Midtown Manhattanu v New Yorku.  Jde o jeden z nejtenčích mrakodrapů světa, přičemž poměr výšky a šířky je přibližně 1:23. (foto: SHoP Architects, Hayes Davidson, CC BY 4.0)


Reklama

Steinway Tower představuje podle svých autorů ze SHoP Architects nejtenčí mrakodrap na světě, a s vrcholem ve výšce 435 metrů jej navíc zastiňují pouze dvě newyorské stavby – One World Trade Center s 546 metry a Central Park Tower se 472 metry.

TIP: Nejkrásnější mrakodrapy světa: Vítězem je 632 metry vysoký Shanghai Tower

Vzhled nové budovy inspiroval umělecký styl art deco, ale zároveň se v něm odráží moderní elegance a minimalismus, jímž prý chtěli tvůrci dramaticky zasáhnout do panoramatu velkoměsta. A například časopis Vanity Fair označil Steinway Tower za nejelegantnější mrakodrap v New Yorku.

Zleva Central Park Tower (Wikimedia Commons, Percival Kestreltail, CC BY-SA 3.0), One World Trade Center (Wikimedia Commons, Phil DolbyCC BY 2.0) a Steinway Tower (Wikimedia Commons, Jim.hendersonCC BY-SA 4.0)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907