Štěstí přeje připraveným: NASA a FEMA cvičí scénář dopadu meteoritu

14.11.2016 - Stanislav Mihulka

Jak by americké úřady zvládly dopad meteoritu o průměru pár set metrů?

Dopad meteoritu -<p>Co dělat, kdyby na Zemi dopadl velký meteorit?</p>
Dopad meteoritu -

Co dělat, kdyby na Zemi dopadl velký meteorit?


Reklama

Pád velkého meteoritu na Zemi je sice velice nepravděpodobný, ale nikoliv nemožný. Podle odborníků je to jenom otázkou času, kdy k takové události opět dojde. Proto není od věci, být na něco takového připravení.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA a Federální agentura pro zvládání krizí FEMA společně již po několikáté cvičili reakci na dopad velkého meteoritu.

Podle jejich fiktivního scénáře Zemi hrozí, že ji 20. září 2020 zasáhne asteroid o průměru 100 až 250 metrů. Scénář se přitom vyvíjí v čase. Nejprve je šance na srážku dvouprocentní, v květnu 2017 se ale po upřesnění dráhy asteroidu srážka stane prakticky jistou. V roce 2019 vědci zjistí, že meteorit dopadne poblíž jižní Kalifornie.

TIP: NASA chystá obranu proti nebezpečným planetkám a meteoroidům

Na vyslání vesmírné záchranné mise v tomto scénáři nezbylo dost času, takže odborníci jako nejlepší řešení zvolili evakuaci lidí z ohrožených oblastí, jako například z Los Angeles. V simulaci se mimo jiné ukázalo, že jde o velmi problematickou situaci, hlavně kvůli velké nejistotě a relativně dlouhé době, po kterou mohou lidé propadat panice a volit zkratkovitá řešení.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NASA

  • Zdroj fotografií: DrollTown

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907