Strašidelné trávení: Náš strach ovlivňují střevní bakterie

24.05.2017 - Stanislav Mihulka

Bojíte se? Stěžujte si u bakterií ve střevech

Strach -<p>Bakterie ve střevu mluví do toho, jak se bojíme</p>
Strach -

Bakterie ve střevu mluví do toho, jak se bojíme


Reklama

Strach máme ve své hlavě. Rodí se v mozku. Ale nový výzkum ukazuje, že náš strach ovlivňuje něco nečekaného, co sídlí ve střevu.

Experimenty na myších prozradily, že střevní bakterie sice poklidně obývají trávicí soustavu, ale zároveň také nějakým způsobem ovlivňují vnímání strachu.

TIP: Vědci varují: Strach z terorismu poškozuje mozek!

Vědci to zjistili, kdy chovali myši v čistém prostředí bez mikrobů. Myši byly bez mikrobů, a také přestaly reagovat na podněty, které je měly děsit. Když ale badatelé vrátili myši do normálního prostředí plného bakterií, tak se myši zase bály jako obvykle. U lidí by to prý mělo fungovat velmi podobně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature: Molecular Psychiatry

  • Zdroj fotografií: CC0 Public DomainDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907