Středověký vrak lodi u Ománu ukrýval nejstarší námořní astroláb na světě

26.03.2019 - Stanislav Mihulka

Nejstarší astroláb světa se potopil s portugalskou lodí v roce 1503

<p>Astroláb - Starý navigační nástroj z portugalské lodi.</p>

Astroláb - Starý navigační nástroj z portugalské lodi.


Reklama

V roce 1503 se u dnešního pobřeží Ománu potopila loď. Archeologové tam prováděli podmořské vykopávky a během nich objevili unikátní astroláb. To je astronomický přístroj, který se kdysi používal k určování a předpovídání poloh hvězd a Slunce, určování místního času podle místní zeměpisné délky a také k navigaci.

Do dneška jsme objevili pouhých 104 historických astrolábů. Nově objevený přístroj z ománského vraku, který je vyrobený ze slitiny mědi, se ale hned dostal do Guinnessovy knihy rekordů. Odborníci totiž určili, že vznikl mezi lety 1496 a 1501, což z něj dělá nejstarší známý astroláb na světě.

TIP: Vrak obchodní lodi ze 17. století vydal archeologům své poklady

Zmíněný astroláb měla na palubě portugalská loď, které velel Vicente Sodré, strýc slavného objevitele Vasca de Gamy. Sodré se svým bratrem veleli malé flotile, která měla za úkol patrolovat v oblasti jihozápadní Indie a hlídat tam obchodní stanice. Bratři se ale vzbouřili a dali se na pirátství. V květnu 1503 vyrazili k pobřeží Ománu kvůli nezbytným opravách. Jejich lodi ale potopila bouře a oba bratři nakonec zahynuli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Mearns et al. (2019)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907