Šumavský Don Quijote: Josef Menčík se postavil nacistům na koni a s halapartnou

17.01.2022 - Daniel Černohorský

Dne 30. září 1938 byla podepsána mnichovská dohoda, která rozhodla o odstoupení pohraničních území ČSR hitlerovskému Německu. Jedním z mála, kdo se odvážil postavit nacistům na odpor, byl Josef Menčík. Nepřátelskou armádu se rozhodl zastavit po rytířsku


Reklama

K nejmalebnějším místům v Pošumaví patří malá vesnice Dobrš, v níž se nachází polorozpadlá gotická tvrz s později přistavěným renesančním zámkem. Za první světové války si zřícenou část feudálního sídla, které v té době patřilo rodu Schwarzenbergů, koupil pan Josef Menčík (1870–1945), potomek vladyckého rodu, známý po celém širém okolí jako „rytíř Menčík“. Podivínský majitel v mnohém připomínal bláznivého rytíře dona Quijota a nelze mu upřít sympatické rysy romantického bojovníka za staré pořádky a ctnosti proti nové necitelné době.

Rarita z Podlesí

Rytíř Menčík se pokusil zachránit starou zchátralou tvrz před zkázou a snažil se v ní žít jako středověký feudál. V cizině si pořídil brnění, jezdil v něm po okolí, navštěvoval různé poutě a slavnosti a brzy se stal svéráznou figurkou kraje pod Javorníkem zvaného Podlesí. 

Sbíral také nejrůznější starožitnosti, díky čemuž se mu podařilo získat rozsáhlou kolekci, do které patřily například staré varhany z hradního kostela na Rábí. Své polorozpadlé sídlo si zařídil podle vlastních představ o středověku a zval do něj jednotlivé návštěvníky i celé výpravy školáků. S nadšením a hrdostí ukazoval své poklady, vyprávěl o minulosti a seznamoval s ideály rytířského středověku. Pozornost spoluobčanů budil také netradičním způsobem stolování. Na odchodu z hostince vždy spolkl celého slanečka, zapil ho pořádnou sklenkou rumu a následně ještě hrozivě zařval.

Lidé, kteří Menčíka znali, ho nazývali „vousatý táta“ nebo „poslední rytíř“. Právě druhé označení odpovídalo roli, do níž se vcítil a stylizoval. Snažil se žít čestně, bez závislosti na mamonu a hmotných statcích, k ostatním lidem se choval velkoryse a se vstřícnou pohostinností.

Čas pro hrdiny

Josef Menčík říkával, že středověký rytíř měl být především statečný, zatímco moderní rytíř musí mít hlavně velkého ducha. Že sám v sobě obojí do značné míry spojil, dokázal v osudových zářijových dnech roku 1938. Když se podle mnichovské dohody československé jednotky stáhly z hranic a německá vojska začala obsazovat Sudety, vyjel rytíř Menčík v plné zbroji na koni s halapartou v ruce proti německým tankům a postavil se jim u Bučiny na Šumavě. S bláznivou, ale obdivuhodnou odvahou odmítl vydat české hranice a pokusil se sám zastavit nacistickou armádu. 

TIP: Neklidné Sudety: Co se dělo roku 1938 v Československu?

Německým vojákům musel připadat jako zjevení z jiné doby. Možná očekávali odpor československých vojáků nebo občanů, ale rytíře na koni zcela jistě ne. Údajně po chvilkovém zaváhání, kdy nevěřícně hleděli na „českého dona Quijota“, pokračovali vpřed, aniž by mu jakkoliv ublížili. Snad ho považovali za blázna a možná sehrál svou roli vojenský obdiv ke statečnému nepříteli. Poslední rytíř tak mohl v poklidu dožít na svém hradu v Dobrši. Josef Menčík zemřel 19. listopadu roku 1945. Leží pochován na místních hřbitově a s ním jeden s posledních pozůstatků statečného a čestného rytířství.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907