Supermasivní černá díra v nitru Mléčné dráhy před 6 miliony let divoce bouřila

05.09.2016 - Stanislav Mihulka

Mléčná dráha má ve svém srdci supermasivní černou díru, která momentálně nepřekypuje aktivitou. Zdání ale někdy může klamat


Reklama

Supermasivní černá díra o hmotnosti 4 milionů Sluncí v centru Mléčné dráhy připomíná spícího obra. Je skutečně obrovská, ale vlastně prakticky nic nedělá. Podle nového výzkumu to tak ale nebývá vždycky.

Italsko-americký tým odborníků tvrdí, že před pouhými 6 miliony let se naše galaktická černá díra chovala jako monstrum utržené ze řetězu. Podle nich supermasivní černá díra prošla velmi intenzivní fází kvasaru, během které citelně ohřívala hmotu, poháněla relativistické polární výtrysky a vytvořila bublinu horkého plynu, která měří 20 tisíc světelných let. Tato fáze trvala 4 až 8 milionů let, což je pro kvasar příznačné.

TIP: Obří exploze v supermasivní černé díře uprostřed Mléčné dráhy

Jak na to vědci přišli? Analyzovali stará data rentgenové observatoře XMM-Newton. Z nich vyplývá, že Mléčnou dráhu prostupuje bublina plynu o teplotě asi tak milion stupňů. A tuto bublinu podle všeho vyfoukl kvasar. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science / Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA)

  • Zdroj fotografií: Mark A. Garlick / CfA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907