Supermasivní černá díra v nitru Mléčné dráhy před 6 miliony let divoce bouřila

05.09.2016 - Stanislav Mihulka

Mléčná dráha má ve svém srdci supermasivní černou díru, která momentálně nepřekypuje aktivitou. Zdání ale někdy může klamat


Reklama

Supermasivní černá díra o hmotnosti 4 milionů Sluncí v centru Mléčné dráhy připomíná spícího obra. Je skutečně obrovská, ale vlastně prakticky nic nedělá. Podle nového výzkumu to tak ale nebývá vždycky.

Italsko-americký tým odborníků tvrdí, že před pouhými 6 miliony let se naše galaktická černá díra chovala jako monstrum utržené ze řetězu. Podle nich supermasivní černá díra prošla velmi intenzivní fází kvasaru, během které citelně ohřívala hmotu, poháněla relativistické polární výtrysky a vytvořila bublinu horkého plynu, která měří 20 tisíc světelných let. Tato fáze trvala 4 až 8 milionů let, což je pro kvasar příznačné.

TIP: Obří exploze v supermasivní černé díře uprostřed Mléčné dráhy

Jak na to vědci přišli? Analyzovali stará data rentgenové observatoře XMM-Newton. Z nich vyplývá, že Mléčnou dráhu prostupuje bublina plynu o teplotě asi tak milion stupňů. A tuto bublinu podle všeho vyfoukl kvasar. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science / Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA)

  • Zdroj fotografií: Mark A. Garlick / CfADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907