Švédští umělci hledají dobrovolníka pro práci snů: Nemusíte dělat nic a dostanete zaplaceno

14.03.2019 - Martin Reichman

Přestavte si, že by vám někdo nabídl slušně placenou práci a nechtěl po vás nic jiného, než abyste do ní přišli. Přesně tohle nabízí švédské umělecké duo v rámci svého projektu „Věčná zaměstnanost“


Reklama

Jedinou pracovní povinností uchazeče je, aby se ve stanovený čas dostavil na pracoviště – tím je vlakové nádraží Korsvägen ve švédském Göteborgu. Po příchodu „nejzbytečnějšího zaměstnance“ se automaticky aktivují světla umístěná na nástupišti. Poté si může dělat co se mu zlíbí a nemusí ani zůstávat na pracovišti. Na konci „směny“ se ovšem musí dostavit zpět do práce a zhasnout.

Práce snů je nabízena na dobu neurčitou s platem 20 tisíc švédských korun (v přepočtu 50 tisíc Kč). K základnímu platu náleží roční bonusy, pravidelně zvyšovaná mzda, dovolená i příspěvek k penzijnímu pojištění.

TIP: Přepracovaní Jihokorejci volí vězeňskou celu před stresem moderního světa

Celý projekt je provokativním uměleckým vyjádřením dua Simon Goldin a Jakob Senneby, kteří uspěli v mezinárodní soutěži o podobě rekonstruovaného nádraží Korsvägen. Jejich nápad „peníze se dnes vyplácejí více než práce,“ zaujal porotce a umělci tak získali finanční podporu ve výši sedmi milionů švédských korun. Peníze nepoužili přímo na projekt samotný – aby se vyhnuli zdanění, založili nadaci a prostřednictvím ní investovali peníze do akciového fondu. Náklady na plat zaměstnance by tak podle jejich propočtů měly zajistit úroky a investiční zisky.

Projekt „Věčná zaměstnanosti“ se tímto svérázným a provokativním způsobem pokouší upozornit na skutečnost, že žijeme ve společnosti, v níž je návratnost kapitálu podstatně vyšší než průměrné zvyšování platů a peníze se tak dnes vyplácejí více než práce samotná.

Konkrétní výběr uchazeče o zaměstnání snů proběhne až v roce 2026, tedy v době, kdy by měla být rekonstrukce nádraží Korsvägen hotová. Základní popis pracovní pozice už ale autoři zveřejnili.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Zajímavosti
Historie

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.

Věda

Shermany ve velkém využíval také Izrael.

Válka

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Zajímavosti

Islandský ledovcový vulkán Grímsvötn sbírá síly k dalšímu výbuchu. Čeká se do měsíce až do roka.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907