Reklama


Přepracovaní Jihokorejci volí vězeňskou celu před stresem moderního světa

02.01.2019 - Martin Reichman

Pro většinu lidí je vězení místem, kam by se za žádných okolností nechtěli dostat. V Jižní Koreji se do vězení nechávají dobrovolně zavřít úředníci, právníci i studenti. Za pobyt v cele navíc platí nemalé peníze


Reklama

Jihokorejská „věznice“ Prison Inside Me (Vězení uvnitř mne) slouží jako detox od vražedného pracovního tempa a hyperkonkurenčního prostředí asijské země. Za 2 tisíce korun na den je zde možné prožít život podobný tomu za zdmi opravdové věznice.

Národ workoholiků 

Při nástupu zdejší klienti odevzdají veškeré své osobní věci – na oplátku nafasují modrou vězeňskou uniformu, čajový servis, zápisník a potřeby na psaní. Spí se na podlaze a zakázané jsou mobilní telefony i mluvení se spoluvězni. Na celách o výměře 6 metrů čtverečních je k dispozici toaleta, naopak zde chybí hodiny a také zrcadlo. Drsné podmínky a přísný režim ale zdaleka není tím, co by klienty odrazovalo – během svého osmiletého provozu věznice přivítala ve svých zdech okolo 2 tisíc klientů.

TIP: Pohřeb nanečisto: Morbidní rituál má Jihokorejcům připomenout hodnotu života

Jižní Korea patří mezi země s nejdelší pracovní dobou. V roce 2017 Jihokorejci strávili v práci v průměru 2 069 hodin. Více času stráví v práci jen Mexičané (2 225 hodin) a obyvatelé Kostariky (2 221 hodin). Průměr zemí OECD je přitom 1 764 hodin. Loni v létě proto vláda rozhodla o zkrácení pracovního týdne z 68 hodin na 52. Změnu nijak nadšeně nevítají zaměstnavatelé ale překvapivě ani zaměstnanci. Jihokorejce zdá se práce prostě baví. Jak bude nové nařízení fungovat a jestli se opravdu politikům podaří změnit morálku lidí, ukáže ale až čas.

  • Zdroj textu:

    The Independent, CBC News, The Atlantic

  • Zdroj fotografií: CBC News, Quartz

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907