Pro většinu lidí je vězení místem, kam by se za žádných okolností nechtěli dostat. V Jižní Koreji se do vězení nechávají dobrovolně zavřít úředníci, právníci i studenti. Za pobyt v cele navíc platí nemalé peníze
Jihokorejská „věznice“ Prison Inside Me (Vězení uvnitř mne) slouží jako detox od vražedného pracovního tempa a hyperkonkurenčního prostředí asijské země. Za 2 tisíce korun na den je zde možné prožít život podobný tomu za zdmi opravdové věznice.
Při nástupu zdejší klienti odevzdají veškeré své osobní věci – na oplátku nafasují modrou vězeňskou uniformu, čajový servis, zápisník a potřeby na psaní. Spí se na podlaze a zakázané jsou mobilní telefony i mluvení se spoluvězni. Na celách o výměře 6 metrů čtverečních je k dispozici toaleta, naopak zde chybí hodiny a také zrcadlo. Drsné podmínky a přísný režim ale zdaleka není tím, co by klienty odrazovalo – během svého osmiletého provozu věznice přivítala ve svých zdech okolo 2 tisíc klientů.
TIP: Pohřeb nanečisto: Morbidní rituál má Jihokorejcům připomenout hodnotu života
Jižní Korea patří mezi země s nejdelší pracovní dobou. V roce 2017 Jihokorejci strávili v práci v průměru 2 069 hodin. Více času stráví v práci jen Mexičané (2 225 hodin) a obyvatelé Kostariky (2 221 hodin). Průměr zemí OECD je přitom 1 764 hodin. Loni v létě proto vláda rozhodla o zkrácení pracovního týdne z 68 hodin na 52. Změnu nijak nadšeně nevítají zaměstnavatelé ale překvapivě ani zaměstnanci. Jihokorejce zdá se práce prostě baví. Jak bude nové nařízení fungovat a jestli se opravdu politikům podaří změnit morálku lidí, ukáže ale až čas.
The Independent, CBC News, The Atlantic
HistorieMladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, Manka, CC BY-SA 3.0)
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)