Svět pod mikroskopem: Hlava jako obrněné dveře

08.11.2021 - Marek Telička

Mravencům rodu Cephalotes se díky tvaru jejich hlavy přezdívá mravenci želví. Pozoruhodní jsou nejen kvůli hlavě, která jim slouží jako živé „dveře“, ale také díky své schopnosti „létat“.

<p>Hlava mravenčího vojáka zachycená elektronovým mikroskopem (SEM). Na snímku je vlevo vidět jedno ze složených očí a pod rozšířenou hlavou jsou patrné čelisti. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Hlava mravenčího vojáka zachycená elektronovým mikroskopem (SEM). Na snímku je vlevo vidět jedno ze složených očí a pod rozšířenou hlavou jsou patrné čelisti. (foto: Profimedia)


Reklama

Mravenci rodu Cephalotes žijí v amazonských lesích, které jsou často zaplavené a proto se jim hodí schopnost „létat“, přesněji řečeno seskočit z horních větví a řídit svůj pád tak, aby nedopadli do vody, ale na jinou větev nebo kmen. 

TIP: Nejbojovnější ze všech tvorů: Mravenci na válečné stezce

Mravenčí voják rodu Cephalotes dieteri (foto: Wikimedia Commons, Vincent Perrichot (www.AntWeb.org), CC BY 4.0)

Velmi pozoruhodná je u želvích mravenců míra společenské organizace, která se vyvinula jako přímý důsledek umístění jejich hnízd. Mravenci rodu Cephalotes totiž využívají různé stromové dutiny. Pro obranu vchodů do nich je určena zvláštní kasta mravenčích vojáků, kteří mají výrazně rozšířené hlavy, jimiž dokážou zablokovat vchod. Vytváří tak vlastně živé dveře. Výzkumy želvích mravenců ukázaly, že mravenčí kolonie si k usídlení volí výhradně taková místa, která mohou jejich vojáci efektivně bránit.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907