SAROS vyrábí z mořské vody pitnou a nepotřebuje k tomu žádnou elektřinu
Americký startup EcoH2O Innovations vyvíjí technologie, které z mořské vody vyrábí pitnou vodu a používají k tomu energii mořských vln. Jejich novým systém SAROS (Swell Actuated Reverse Osmosis Systém) je snadno přenosný a nezávislý na fosilních zdrojích energie.
Systém SAROS byl navržen pro potřeby obyvatel ostrovů a odlehlých pobřeží, kde je nedostatek pitné vody a kde je pro lidi příliš komplikované používat tradiční postupy pro odsolování mořské vody.
TIP: Odsolování mořské vody jako po másle s nanopórovou grafenovou membránou
Relativně jednoduché zařízení SAROS využívá sílu vln k pohánění procesu reverzní osmózy. Tento proces vyžaduje tlak, který následně vede k průchodu odsolené vody membránou zařízení, zatímco rozpuštěné soli neprojdou. SAROS vyprodukuje 11 356 litrů pitné vody denně a může fungovat, i když je moře v podstatě klidné.
EcoH2O Innovations
ZajímavostiUkrajinské poprvé
Katedrála sv. Sofie v Kyjevě
Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)