Tady škrabka nepomůže: Zamrzlé auto u Erijského jezera

13.01.2016 - redakce 100+1


Reklama

Nikoho patrně netěší ranní škrábání námrazy na autě, jen málokoho ale potká to co reportéra Matthewa Bova z amerického Buffala. Po práci si Matthew vyrazil s přáteli na skleničku a svůj Mitsubishi Lancer zaparkoval na parkovišti u Erijského jezera. Po skončení večírku se reportér spořádaně dopravil do postele taxíkem. Ráno ho ale čekalo nemilé překvapení - jeho vůz během mrazivé noci zcela pohltil led.

TIP: Levitující ledová maska Jeepu na parkovišti v Severní Karolíně

Ledový sarkofág je dílem větru vanoucího od jezera, v angličtině je tento jev označovaný jako „lake-effect snow“chladný vzduch ženoucí se po hladině jezera při něm vyžene vlhkou teplejší vrstvu vzduchu a páry do výšky, kde rychle mrzne a snáší se opět k zemi. Tento meteorologický efekt přitom přímo nesouvisí s běžným venkovním počasím - v Buffalu aktuálně panuje běžné zimní počasí a teploty klesají pod bod mrazu pouze v noci. Pro lake-effect snow jsou také typické lokální srážky a mohutné přívaly sněhu na relativně omezeném území.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Matthew Bové | TwitterDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907