Tady škrabka nepomůže: Zamrzlé auto u Erijského jezera

13.01.2016 - redakce 100+1


Reklama

Nikoho patrně netěší ranní škrábání námrazy na autě, jen málokoho ale potká to co reportéra Matthewa Bova z amerického Buffala. Po práci si Matthew vyrazil s přáteli na skleničku a svůj Mitsubishi Lancer zaparkoval na parkovišti u Erijského jezera. Po skončení večírku se reportér spořádaně dopravil do postele taxíkem. Ráno ho ale čekalo nemilé překvapení - jeho vůz během mrazivé noci zcela pohltil led.

TIP: Levitující ledová maska Jeepu na parkovišti v Severní Karolíně

Ledový sarkofág je dílem větru vanoucího od jezera, v angličtině je tento jev označovaný jako „lake-effect snow“chladný vzduch ženoucí se po hladině jezera při něm vyžene vlhkou teplejší vrstvu vzduchu a páry do výšky, kde rychle mrzne a snáší se opět k zemi. Tento meteorologický efekt přitom přímo nesouvisí s běžným venkovním počasím - v Buffalu aktuálně panuje běžné zimní počasí a teploty klesají pod bod mrazu pouze v noci. Pro lake-effect snow jsou také typické lokální srážky a mohutné přívaly sněhu na relativně omezeném území.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Matthew Bové | Twitter

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907