Nikoho patrně netěší ranní škrábání námrazy na autě, jen málokoho ale potká to co reportéra Matthewa Bova z amerického Buffala. Po práci si Matthew vyrazil s přáteli na skleničku a svůj Mitsubishi Lancer zaparkoval na parkovišti u Erijského jezera. Po skončení večírku se reportér spořádaně dopravil do postele taxíkem. Ráno ho ale čekalo nemilé překvapení - jeho vůz během mrazivé noci zcela pohltil led.
TIP: Levitující ledová maska Jeepu na parkovišti v Severní Karolíně
Ledový sarkofág je dílem větru vanoucího od jezera, v angličtině je tento jev označovaný jako „lake-effect snow“ – chladný vzduch ženoucí se po hladině jezera při něm vyžene vlhkou teplejší vrstvu vzduchu a páry do výšky, kde rychle mrzne a snáší se opět k zemi. Tento meteorologický efekt přitom přímo nesouvisí s běžným venkovním počasím - v Buffalu aktuálně panuje běžné zimní počasí a teploty klesají pod bod mrazu pouze v noci. Pro lake-effect snow jsou také typické lokální srážky a mohutné přívaly sněhu na relativně omezeném území.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)