Tahanice kolem jména: Americký pár chce dceru pojmenovat Allah

30.03.2017 - redakce 100+1

Úředníci v americké Georgii odmítli zapsat dívce jméno Allah. Rodiče se hodlají bránit u soudu

ZalyKha Graceful Lorraina Allah -<p>Rodiče chtěli děvčátko pojmenovat ZalyKha Graceful Lorraina Allah. Úřady jsou ale proti.</p>
ZalyKha Graceful Lorraina Allah -

Rodiče chtěli děvčátko pojmenovat ZalyKha Graceful Lorraina Allah. Úřady jsou ale proti.


Reklama

Když se Elizabeth Handyové a Bilalu Walkovi v roce 2015 narodila dcera, rozhodli se, že ji pojmenují ZalyKha Graceful Lorraina Allah. Slovo „Allah“, které se v arabštině používá pro označení Boha jim přišlo pro dcerku dostatečně vznešené. Úřady v americké Georgii jsou ale proti a dívka tak již 22 měsíců žije bez rodného listu.

TIP: Trolebuzina, Dazdraperma, Perkosraka: Bizarní křestní jména sovětského socialismu

Úředníci argumentují, že jméno dítěte by mělo vycházet z jména jednoho z rodičů, případně z kombinace obou. Podle Americké unie občanských práv (ACLU) ale žádný takový předpis neexistuje, a pokud není jméno urážlivé či nesmyslné, není důvod je rodičům zakazovat. Ostatně starší bratr „bezejmenné“ dívky se jmenuje Masterful Mosirah Aly Allah a úřady s jeho jménem neměly žádný problém. Celý spor nakonec zřejmě bude muset rozhodnout až soud, na který se rodiče obrátili.

V Česku podle pravidel

Na rozdíl od zahraničí, kde je mnohdy možné jako jméno zapsat prakticky cokoli, platí v Česku pro pojmenování dětí poměrně přesná pravidla. Musí jít o základní spisovnou podobu, oficiálně pravopisně existující v nějakém jazyce, nikoli třeba zdrobnělý, zkomolený či vymyšlený tvar. Pokud má matrikářka pochybnosti o zvoleném jméně, odkáže žadatele na soudního znalce či Ústav pro jazyk český, který ověří, zda zvolené jméno splňuje zákonné podmínky pro zápis jména do matriky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, ACLU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907