Tajemná Marcela Sedláčková: Utajenou sestru Nataši Gollové stihl hořký osud

18.10.2017

Byla dcerou Anduly Sedláčkové, nejslavnější české divadelní herečky meziválečného období. Ale kdo byl jejím otcem? Hugo Haas? Jiří Steimar? Spekulovalo se i o Janu Masarykovi...

Marcela Sedláčková - Díky matce se Marcele otevřel celý divadelní svět
Marcela Sedláčková - Díky matce se Marcele otevřel celý divadelní svět

Reklama

Božská Andula, tak přezdívali herečce Anně Sedláčkové. Muži ji zbožňovali, ženy ji obdivovaly a chtěly se jí podobat. Stala se vzorem elegance. To, co se právě nosilo v Paříži, měla v Praze jako první právě Andula. Okouzlila i Hugo Haase. O jejich milostném vztahu tehdy věděla celá Praha. Co na tom, že byla v té době už podruhé provdaná: za advokáta Josefa Kašpara!

Osudové setkání

Píše se rok 1925. Andula Sedláčková je na vrcholu slávy. Po představení v Divadle na Vinohradech se na večírku poprvé setkává s Františkem Xaverem Hodáčem. Tajný milostný vztah, který mezi nimi vzplane, nezůstává bez následků! Čím tento podsaditý stárnoucí muž Andulu okouzlil? František X. Hodáč byl impulzivní a šarmantní člověk širokých a rozmanitých zájmů. Politik a ekonom, profesor ČVUT v Praze, který měl vřelý vztah k umění. Jeho dětem – Ivanovi a Nataše – se dostalo toho nejlepšího vzdělání. Byla to právě Nataša, která po otci zdědila lásku k umění. Dnes ji většina diváků zná jen pod pseudonymem Nataša Gollová. 

V březnu 1926 obletí celou republiku fotografie, na které pyšná Andula drží v náručí dcerušku Marcelu. Jaké štěstí! Poté, co o své první dítě přišla, se v devětatřiceti letech konečně stala matkou. Žádné noviny však neinformovaly o tom, že je to dcera nemanželská. Koneckonců, Andula je přece stále vdaná. A dítě má v křestním listu jméno Marcela Kašparová. Pravdu zná jen nejbližší okolí. Ani sama Marcela prý dlouho netušila, kdo je jejím otcem!

Prominentní dcerka

Malá Marcela prožívá šťastné dětství, vymodlené dítě se těší nekonečné lásce a péči své matky, ale i pozornosti slavných herců. Hraje si s ní Hugo Haas i Jiří Steimar, na výlety s ní jezdí Václav Vydra mladší. Otevírá se jí celý divadelní svět, s nímž bude po celý život tak úzce spjata. Matka v ní vidí zázračné dítě a vše podřizuje tomu, aby se Marcela prosadila.

V pohnuté době roku 1939 otevírá Andula své vlastní divadlo. Stárnoucí herečka si tak snaží vytvořit důstojné umělecké zázemí. Především to však má být odrazový můstek pro uměleckou kariéru její jediné dcery. Marcela debutuje v necelých třinácti letech. Od počátku ji provází nepříliš lichotivá pověst protekčního dítěte. V prvních rolích prokazuje nesporné nadání, kvalit své matky však nikdy nedosáhne. Ani kvalit své nevlastní sestry…

Krutý rok 1949

V poválečném období hledá Marcela herecké uplatnění. Vystupuje na různých pražských scénách, v malých rolích se objevuje i ve filmu. Ve volných chvílích zajíždějí s matkou na chatu v Kynžvartu. Spolu tam tráví i léto 1949. Nečekaně za nimi přijíždějí i Marcelini známí z Prahy, kteří uvažují o emigraci. A žádají Marcelu o pomoc. Ta jim doporučí jistého lesníka, kterého s matkou znají a důvěřují mu. Jaký omyl! Netuší, že onen člověk je agentem Státní bezpečnosti. Padly do pasti!

Známí jsou při pokusu o přechod hranic zadrženi a Marcelu v noci z 1. na 2. září 1949 zatknou příslušníci StB. Čekají ji výslechy a soud. A důvod? Napomáhání k útěku za hranice. V červnu 1950 je odsouzena ke dvanácti letům vězení. Spoluvina na zločinu velezrady! Andula bojuje o svou dceru a posílá dopisy s prosbou o pomoc na všechny strany. I ministru vnitra! Marně. V následujících letech se její svět skládá z návštěv, korespondence a balíčků pro Marcelu.

Konečně na svobodě

Svobodu přináší Marcele teprve amnestie nového prezidenta Antonína Zápotockého. Z vězení je propuštěna 8. září 1953. Vrací se však domů s podlomeným zdravím. Snaží se opět zapojit do uměleckého života. Objevuje se v epizodních filmových rolích a snaží se získat angažmá v divadle. Praha jí zůstává zapovězena a tak hraje jen v oblastních divadlech v Mostě a Varnsdorfu. Konferuje různé estrády.

V 60. letech přijímá raději stálé zaměstnání jako metařka v podniku Sady, lesy a zahradnictví. Později prodává v květinářství. Po celou dobu pečuje o svou matku. Žijí v naprosté chudobě. Dá se říct, že Marcelu, která se ničím neprovinila, stihl ještě horší osud než její nevlastní sestru Natašu Gollovou. Andula Sedláčková umírá brzy po svých osmdesátých narozeninách pod koly motocyklu.

Po smrti matky získává Marcela na krátkou dobu angažmá v souboru Národního divadla. Roku 1968 však zvolí emigraci. Se svým přítelem hercem Soběslavem Sejkem odchází do Švýcarska. Zakrátko se však oba vracejí zpět do vlasti. Marcela neunese svůj životní úděl a 12. dubna 1969 v Praze ve věku čtyřiceti tří let spáchá sebevraždu. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie

  • Zdroj fotografií: archiv autora

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907