Tajemná smrt českého patrona: Byl zavražděn kníže Václav

- Redakce 100+1 historie

<p>Svatý Václav – výřez z největšího obrazu s tematikou zavraždění knížete Václava. Plátno maloval vídeňský mistr <strong>Anton Petter</strong> původně pro oltář olomouckého dómu, 1844. <em>(ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)</em></p>

Svatý Václav – výřez z největšího obrazu s tematikou zavraždění knížete Václava. Plátno maloval vídeňský mistr Anton Petter původně pro oltář olomouckého dómu, 1844. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

28 . 9 . 935

Reklama

Události 28. září 935 jsou dodnes zahaleny rouškou tajemství. Den, který připomíná smrt českého knížete Václava, dnes přibližují pouze legendy. Jisté ale je, že toho dne začala Václavova cesta k postu svatého patrona českých zemí. 

TIP: Poslední boj knížete Václava: Otazníky kolem skonu legendárního Přemyslovce

Kníže se nacházel ve Staré Boleslavi, kam jej údajně pozval na hostinu mladší bratr Boleslav. Druhý den ráno se Václav vydal do kostela na ranní pobožnost, ale do svatostánku už dorazit nestihl. Na prahu kostela ho dostihli družiníci jeho bratra, kteří knížete připravili o život. Jestli však jednali na rozkaz Boleslava, nebo se pouze zastali svého pana při jeho údajné potyčce s bratrem, se dnes už nejspíš nedozvíme. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907