Tajemná symbolika čísel: Santiniho Zelená hora z Vysočiny

24.02.2017 - Kateřina Helán Vašků

Také v Česku najdeme architektonické dílo, které je doslova protkáno symbolikou čísel. Podivuhodný a zcela výjimečný svatostánek se nachází na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou

Santiniho Zelená hora -<p>Na popud opata Václava Vejmluvy jej tam v letech 1719–1722 vybudoval geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichel. </p>
Santiniho Zelená hora -

Na popud opata Václava Vejmluvy jej tam v letech 1719–1722 vybudoval geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichel. 


Reklama

Kostel ve stylu barokní gotiky má ambit s půdorysným průměrem 102–112 metrů. Do jeho lodi lze vstoupit pěti oválnými předsíněmi, ochoz s oratořemi v prvním patře je přístupný po trojici schodišť, ve druhém patře se nacházejí varhany. A až do druhého poschodí také sahá hlavní oltář.


 Seriál o symbolice čísel velkých staveb


Cisterciácký opat Vejmluva i stavitel Santini se soukromě věnovali ezoterickým vědám i kabale, a v tomto případě tedy můžeme s naprostou jistotou tvrdit, že se v celém komplexu objevuje v souladu s barokní mystikou symbolika vybraných čísel. Souvisejí přitom nejen s Janem Nepomuckým a svatou Trojicí, ale výrazně také s kultem Panny Marie, který právě cisterciáci rozšířili, a vnesli tak do křesťanství novou citovost založenou na vztahu matky a dítěte.

Pět jako „mlčel jsem“ 

Číslem pět je Zelená hora protkána asi nejvíc. Ústřední kostel ve tvaru pěticípé hvězdy se tyčí do výšky 50 m, pětiúhlé jsou také zpovědní kaple s výmalbou a oltáři. Hlavní oltář obklopuje pět andělů: Tři z nich drží zeměkouli, na níž září pět osmicípých cisterciáckých hvězd na znamení pěti kontinentů, kde se šíří křesťanství. Na glóbu stojí Jan Nepomucký s krucifixem a nad jeho hlavou se vznášejí andílci.  

Proč právě pětka? Pět hvězd se prý objevilo na hladině Vltavy v místech, kde bylo do řeky svrženo tělo Jana Nepomuckého. Pět písmen má latinské slovo „tacui“, jež v překladu znamená „mlčel jsem“ a vyjadřuje mučednickou smrt světce. Pět bylo Kristových ran – na čtyřech místech pronikly do jeho těla hřeby, pátou ránu na boku způsobilo kopí. 

Jazyk chráněný desítkou 

Ve svatostánku se také často objevuje symbolika desítky. Ústřední prostor uzavírá kopule nesená deseti pilíři, ve druhém patře obepíná patu klenby desetidílná galerie a deset je i kaplí po obvodu kostela. 

Rovněž tamní nejcennější relikvii symbolicky chrání desítka. Ve vrcholu kopule, v samém centru stavby, se nachází mučedníkův hlavní atribut – jazyk. Je umístěn uprostřed tří deseticípých hvězd: Nejmenší je tmavá a připomíná trnovou korunu; druhou, bělostnou, utváří žebrování klenby, a třetí má podobu šlehajících plamenů. V kopuli se ještě „vznáší“ pět hvězd z koruny světce. Dřevěný polychromovaný jazyk na železném táhlu přidal Santini do klenby dodatečně, když opat Vejmluva získal pro kostel vzácnou relikvii – lingulu mučedníka (tedy kost, ke které jazyk přirůstá). 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907