Reklama


Tajemná symbolika čísel: Santiniho Zelená hora z Vysočiny

24.02.2017 - Kateřina Helán Vašků

Také v Česku najdeme architektonické dílo, které je doslova protkáno symbolikou čísel. Podivuhodný a zcela výjimečný svatostánek se nachází na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou

Santiniho Zelená hora -<p>Na popud opata Václava Vejmluvy jej tam v letech 1719–1722 vybudoval geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichel. </p>
Santiniho Zelená hora -

Na popud opata Václava Vejmluvy jej tam v letech 1719–1722 vybudoval geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichel. 

Reklama

Kostel ve stylu barokní gotiky má ambit s půdorysným průměrem 102–112 metrů. Do jeho lodi lze vstoupit pěti oválnými předsíněmi, ochoz s oratořemi v prvním patře je přístupný po trojici schodišť, ve druhém patře se nacházejí varhany. A až do druhého poschodí také sahá hlavní oltář.


 Seriál o symbolice čísel velkých staveb


Cisterciácký opat Vejmluva i stavitel Santini se soukromě věnovali ezoterickým vědám i kabale, a v tomto případě tedy můžeme s naprostou jistotou tvrdit, že se v celém komplexu objevuje v souladu s barokní mystikou symbolika vybraných čísel. Souvisejí přitom nejen s Janem Nepomuckým a svatou Trojicí, ale výrazně také s kultem Panny Marie, který právě cisterciáci rozšířili, a vnesli tak do křesťanství novou citovost založenou na vztahu matky a dítěte.

Pět jako „mlčel jsem“ 

Číslem pět je Zelená hora protkána asi nejvíc. Ústřední kostel ve tvaru pěticípé hvězdy se tyčí do výšky 50 m, pětiúhlé jsou také zpovědní kaple s výmalbou a oltáři. Hlavní oltář obklopuje pět andělů: Tři z nich drží zeměkouli, na níž září pět osmicípých cisterciáckých hvězd na znamení pěti kontinentů, kde se šíří křesťanství. Na glóbu stojí Jan Nepomucký s krucifixem a nad jeho hlavou se vznášejí andílci.  

Proč právě pětka? Pět hvězd se prý objevilo na hladině Vltavy v místech, kde bylo do řeky svrženo tělo Jana Nepomuckého. Pět písmen má latinské slovo „tacui“, jež v překladu znamená „mlčel jsem“ a vyjadřuje mučednickou smrt světce. Pět bylo Kristových ran – na čtyřech místech pronikly do jeho těla hřeby, pátou ránu na boku způsobilo kopí. 

Jazyk chráněný desítkou 

Ve svatostánku se také často objevuje symbolika desítky. Ústřední prostor uzavírá kopule nesená deseti pilíři, ve druhém patře obepíná patu klenby desetidílná galerie a deset je i kaplí po obvodu kostela. 

Rovněž tamní nejcennější relikvii symbolicky chrání desítka. Ve vrcholu kopule, v samém centru stavby, se nachází mučedníkův hlavní atribut – jazyk. Je umístěn uprostřed tří deseticípých hvězd: Nejmenší je tmavá a připomíná trnovou korunu; druhou, bělostnou, utváří žebrování klenby, a třetí má podobu šlehajících plamenů. V kopuli se ještě „vznáší“ pět hvězd z koruny světce. Dřevěný polychromovaný jazyk na železném táhlu přidal Santini do klenby dodatečně, když opat Vejmluva získal pro kostel vzácnou relikvii – lingulu mučedníka (tedy kost, ke které jazyk přirůstá). 

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ke svatyni v srdci města se sbíhají všechny ulice. Když se k ní místní přiblíží, pokaždé se krátce pomodlí.

Cestování

Povrch Měsíce je doslova posetý krátery. Umělá inteligence nyní odhalila tisíce doposud neznámých kráterů.

Vesmír

Jak Žižka skutečně zemřel? Odborníci z oboru medicíny se dnes převážně přiklánějí k verzi, že příčinou smrti vojevůdce byla otrava krve. Existují ale i spekulace o možné otravě jedem.

Historie

Erupce na islandském lávovém poli Holuhraun v září 2014.

Věda
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907