Reklama


Tajemný hrad Třemšín: Skutečně ukrývá poklad mrtvých mnichů?

04.07.2017 - Ludmila Příborská

Romantická legenda o tajemné chodbě a pohádkovém pokladu, který stráží potměšilý skřítek má skutečný historický základ. Co se skrývá pod hradními troskami na Třemšíně?

Trosky hradu -<p>Třemšínský hrad už dnes připomíná jen zvlněný terén, ruiny pohltil les</p>
Trosky hradu -

Třemšínský hrad už dnes připomíná jen zvlněný terén, ruiny pohltil les


Reklama

Hora Třemšín je krásnou dominantou Brd. Na jejím vrcholku dodnes leží zbytky středověkého hradu rodu Buziců. V erbu měli kančí hlavu. V místních neprostupných hvozdech byl hon na divočáky skutečně nebezpečnou zábavou. Divoký Třemšín je navíc opředen několika záhadami. Skrývá poklad hlídaný skřítkem a tajemnou podzemní chodbu?

Na pokladu sedí skřítek

Poklad patrně souvisí s nedalekým benediktinským klášterem v Teslínech. Klášter byl roku 1421 dobyt a vypleněn husity. Když táhnou jejich vojska brdskou krajinou podruhé o tři roky později, z třemšínského hradu zbudou pouhé trosky. Tehdejší majitel přísahal na katolickou církev, to stačilo. Pohnutky husitů ovšem nebyly čistě náboženské. K drancování je vedl také mamon. Kláštery přetékaly bohatou výzdobou, jejich poklady husité ve velkém rozkrádali. A právě teslínští mniši v klášteře ukrývali zlatý poklad. I proto ho husité napadli a vydrancovali. Ale poklad nenašli. Mniši stihli poklad odnést a schovat na bezpečnější místo. Na třemšínský hrad, který v té době ještě nebyl dobyt.

Dokonale utajená chodba

Mniši prý poklad odnesli tajnou podzemní chodbou, která spojovala klášter s hradem. A mluví o ní i mnohem starší pověsti! Kdysi jí uprchly tři dcery třemšínského pána, kterým hrozil únos. Na urozené slečny měl tehdy políčeno proslulý lapka Hroch z Maršovic. Hradu se nakonec zmocnil tak jako tak a zabral jej se svými kumpány loupežníky. Tajemstvím opředenou chodbu ale do dnešních dnů nikdo nenašel. Což je zvláštní.

Koncem 18. století se do tohoto kraje stěhuje pražský arcibiskup a kníže Vilém Florentin Salm. Krajinu si zamiluje a v okolí Třemšína tráví spoustu času. Buduje nové lesní cesty a odpočinkové altánky, které skýtají výletníkům ochranu před počasím. Ani během těchto rozsáhlých úprav na tajemnou chodbu nikdo nenarazil. Jenže místní jsou dodnes skálopevně přesvědčeni, že úniková chodba není výplodem fantazie. Dokonce by měla být deset kilometrů dlouhá! Tajné chodby středověké hrady běžně mívaly, většinou ale nevedly příliš daleko. Je možné, že ji nikdo neobjevil, protože leží nečekaně hluboko? Nebo se napojuje na hradní studnu? Na Třemšíně ji ale v 19. století zasypali.

Záhadná a ztepilá brdská hora si nese své tajemství dál. Kouzelný svět draků a bludiček vzal dnes za své. Nebo v hlubinách hory na pohádkovém pokladu skutečně sedí bláznivý skřítek a směje se nám už několik staletí? Kdo ví…

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 3/2012

  • Zdroj fotografií: otouseksolo

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907