Tajemství hnědé limonády: Jak se stal z Coca-Coly nejslavnější nápoj všech dob?

23.09.2017 - Jana Cindlerová

Bublinková sladká tekutina dobyla svět. Šílenství? Nikoli: jasnozřivý tah nadšeného lékárníka!

<p>Co by byla Coca-Cola bez reklamy? Hnědá limča. Díky ní je fenomén</p>

Co by byla Coca-Cola bez reklamy? Hnědá limča. Díky ní je fenomén


Reklama

Počátky Coca-Coly byly krušné. Ale už na konci předminulého století ji znal každý! Alespoň z doslechu. Způsobil to americký podnikatel Asa Griggs Chandler. „Vyhozené prachy!“ říkal si v roce 1888 každý, kdo se dozvěděl, že Chandler koupil práva od kolegy lékárníka, který „to“ vynalezl. Jenomže Chandler měl jasnou představu: Víno pryč, kokain pryč, sifon místo vody! Vytyčil si totiž smělý cíl: Nejpopulárnější nealkoholický nápoj na světě! A věděl, jak na to: reklama, reklama, reklama! Všechno mu to vyšlo. Do puntíku. Ale popořádku!

Kdo ji chce, musí do lékárny

„Obnoví síly po chřipce! Zaplaší únavu a bolesti hlavy! Zajistí dobrou náladu! Posílí tělo, osvěží ducha! Náš vynikající sirup!“ Tak horlila cedule nad lékárnou v Atlantě. John Stith Pemberton se snažil, jak mohl, ale manažerskou zdatností prostě neoplýval. Holt reklama mizerná a produkt žádný zázrak. A odbyt? Devět lahví za den… Což ho brzy přestalo bavit. A tak to celé prodal.

Tajný recept

Bůhví, proč ho tehdy napadlo smíchat výtažky z opojných listů keře koka s afrodiziakálním extraktem z kolového ořechu. Jedno je ale jisté: kokain byl tehdy opravdu hodně populární. Což neznamená, že to jen tak prošlo.

Oficiálně sice Spojené státy zakázaly kokain až ve zlatých dvacátých letech 20. století, ale už na počátku tohoto letopočtu se s ním slušné veřejné mínění nedokázalo smířit. Nový majitel nápoje Asa Chandler měl dilema, ale vyřešil ho jako vždy: namísto kokainu přidáme kofein! Jak řekl, tak udělal: zase to vyšlo! K tomu voda, cukr, kyselina fosforečná, karamel, oxid uhličitý... Tohle zůstává od počátku do dnešních dní. Ale jen pár vyvolených ví, v jakém poměru.

Coca-Cola a její muži

Ve vedení společnosti se střídá jeden borec za druhým a každý jí vydělá nějaký ten bilión. A každý také vykoná nějaký ten hrdinný kousek, kterým se zapíše do historie světa. Jenže kam se hrabou na Roberta Goizuetu! Ten se zapsal dokonce do historie vesmíru! Zabalil totiž Coca-Colu na svačinku americkým kosmonautům, když se v roce 1985 vypravili na oběžnou dráhu. A vyslal ji nejen do vesmíru, ale i na čínský a ruský trh! Vlastně jí můžeme přiznat i podíl na konci studené války. Nebýt té hnědé sladké bryndy, kde bychom asi tak byli…

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 6/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Co se stane s objekty, které spadnou do černé díry? Podle všeho zmizí. Odporuje to však základním principům kvantové fyziky.

Vesmír

Němečtí vojáci pozdravili krátce po příjezdu Sovětů „slavnou Rudou armádu“.

Zajímavosti

Silénos byl vychovatelem boha vína Dionýsa – a bujarý život plný alkoholu se na něm podepsal vrchovatě, byť nejspíš nepil žádný z níže uvedených supercloumáků…

Historie

Tyto stopy zanechaly lidské nohy v blátě na břehu jezera před 120 tisíci let

Věda

<p>Pokud hledáte místa, která nahánějí hrůzu, máme pro vás tip: Isla de las Muñeca, neboli Ostrov panenek.</p>

Revue

 Německé útočné dělo StuG III Ausf. G projíždí kolem skupiny vyřazených „čtyřiatřicítek“.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907