Tající ledovce by mohly uvolnit až 100 tisíc tun dávných mikrobů

29.11.2022 - Stanislav Mihulka

Postupující globální oteplování uvolňuje z ledovců nejen pozoruhodné archeologické nálezy, ale také dávné mikroorganismy, mezi nimiž by se mohly ukrývat i nebezpečné patogeny

<p>V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů.<em> (foto: Pixabay, CC0)</em></p>

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Planeta se otepluje, ledovce tají a z ledu vystupují na povrch věci, které v něm byly skryty dlouhou dobu. Vědci Aberystwythské univerzity ve Walesu zjišťovali, kolik mikrobů se uvolní z ledu během tání. Za tím účelem sledovali osm ledovců v Evropě a Severní Americe, a také dvě lokality v Grónsku. Výzkum zveřejnili v odborném časopisu Communications Earth and Environment.

Jejich výsledky jsou ohromující. Odhadují, že i při průměrném oteplování se uvolní do prostředí přibližně 2,9 krát 10²² buněk mikrobů. To představuje asi 100 tisíc tun živé biomasy. „Počet uvolněných mikrobů přitom závisí na rychlosti budoucího oteplování,uvádí Arwyn Edwards z badatelského týmu. „I když se ale nenaplní nejhorší předpovědi vývoje klimatu, počet mikrobů, kteří se z ledu uvolní, bude obrovský.“

Až roztají dávné viry

Podle Edwardse mikroorganismy z ledu obohatí půdní mikroflóru. Některé z nich ale mohou být nebezpečné. „V roztávajících ledovcích se nacházejí aktivní mikrobiální společenstva, která přispívají ke koloběhu chemických prvků a rovněž k tání ledovců. Těmto společenstvům ale stále příliš nerozumíme.“ doplňuje Edwardsův kolega Tristram Irvine-Fynn.

Nejde přitom jen o bakterie. Dřívější výzkum ukázal, že ledovce ukrývají velké množství dávných virů, z nichž mnoho je pro vědu doposud neznámých. Když se takové organismy dostanou z ledu, existuje určitá možnost, že by mohly nalézt nové hostitele a šířit se. S rostoucími teplotami se tato hrozba postupně zvyšuje. Část odborníků se domnívá, že právě tání ledovců by mohlo přispět k odstartování nové pandemie, pokud by se nějaký člověk shodou okolností ocitl ve špatnou dobu na špatném místě, kde by se mohl nakazit nějakým dávným patogenem.

TIP: Zmrzlé překvapení: Tibetský ledovec ukrýval spoustu doposud neznámých virů

Podle vědců tento scénář dokládá případ z roku 2016, kdy se na ruském poloostrově Jamal nakazily desítky lidí antraxem a dvanáctiletý chlapec infekci podlehl. Nákaza podle všeho souvisela s vlnou veder, během které v oblasti roztál permafrost a odhalil v sibiřské tundře infikovanou mršinu soba.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907