Tarbíkomyši proti chřestýšům: Hlodavci vítězí díky prvotřídním reflexům

07.04.2021 - Zuzana Teličková

Tarbíkomyši žijí v polopouštních oblastech na západě Severní Ameriky. Jsou zdánlivě bezbranní a vydaní napospas množství skvěle vyzbrojených predátorů, jako jsou například jedovatí chřestýši. Společný výzkum zoologů z několika amerických univerzit ale ukázal, že tito nepatrní hlodavci pohybující se skoky po zadních končetinách, mají schopnosti, díky nimž se často dokážou výpadům chřestýšů vyhnout.

<p>Oba účastníci „rychlostního souboje“ – chřestýš a tarbíkomyš.</p>

Oba účastníci „rychlostního souboje“ – chřestýš a tarbíkomyš.


Reklama

„V rámci dřívějších výzkumů jsme útoky chřestýšů (Crotalinae) na tarbíkomyši (Dipodomys) měli vícekrát zaznamenány na běžné kamery. Několikrát jsme na záznamu viděli, že had úspěšně zasáhl svou kořist, ale ta nějakým způsobem unikla nezraněná. Záznam byl ale příliš rozmazaný, takže jsme netušili, k čemu přesně došlo,“ popisuje okolnosti jeden z účastníků výzkumu Malachi Whitford.

Tým výzkumníků proto na vytipovaná místa umístil vysokorychlostní kamery a díky záznamům pak mohl měřená sil mezi chřestýši a tarbíkomyšmi analyzovat. Mrknutí lidského oka trvá asi 150 milisekund zatímco výpad chřestýše z absolutní nehybnosti po okamžik zásahu kořisti většinou není delší než 100 milisekund (tedy desetinu sekundy). Jenže tarbíkomyši byly ještě rychlejší – jejich reakční čas byl průměrně 70 milisekund dlouhý a někteří jedinci reagovali odskokem od útočníka pouhých 38 milisekund po zahájení jeho výpadu.

TIP: Mimořádné výkony světové fauny: Nejlepší atleti zvířecí říše

Často tak došlo k tomu, že hlodavci včas nadskočili (až do výšky odpovídající 7 až 8 délkám jejich těla) a úplně se hadímu útoku vyhnuli. Pokud ale nereagovali dostatečně rychle a had je zasáhl, měli v zásobě ještě jeden trik.

Dříve, než had mohl skousnout a vstříknout do jejího těla smrtící dávku jedu, tarbíkomyš se v odskoku otočila ve vzduchu a zadníma nohama od sebe hada odkopla. Vědci si proto při sledování záběrů připadali jako diváci zápasu mezi špičkovými bojovníky.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907