fotografie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

29. 01. 2023

Nejčtenejší


Airglow a Mléčná dráha v korektních barvách, zachyceno na digitální fotoaparát s běžnou spektrální charakteristikou (nemodifikovaný). (foto: Petr Horálek - se souhlasem k publikování)

15. 01. 2023

Do útoku!

Vysoce ceněno v kategorii: Ptáci v letu | autor: Damian Kwasek

Mezi hlavní nepřátele lišek na severní polokouli patří vedle lidí především orli skalní. Majestátní dravci nepohrdnou ani mršinou, nicméně živá kořist je vždy potěší. Dospělý jedinec dokáže bez problémů usmrtit průměrnou lišku o hmotnosti osmi kilogramů, mnoho útoků na hbité a úskočné protivnice však vyjde naprázdno. (foto: birdpoty, Damian Kwasek)

12. 01. 2023

Země nad povrchem Měsíce na snímku sondy Danuri z 28. prosince 2022. (foto: KARICC BY 4.0)

09. 01. 2023


Reklama

Sada populárních dvouokých zrcadlovek Kamarád z produkce firmy bratří Bradáčů. (foto: Robert Šimek - se souhlasem k publikování)

28. 12. 2022

Sněhurka

Shoda okolností, náhoda nebo štěstí? Možná mi to nebudete věřit, ale tahle fotka vznikla na jaře, konkrétně 26. dubna 2017. Pár hodin před tím a téměř den poté nebyla na stejném místě ani vločka sněhu! Vím to, protože jsem měl na kartě kolem tří set padesáti záběrů aktivních myší – před i po zachycení této rysí samice, která přivedla na svět již několik koťat, ale na svém izolovaném území je bohužel jen pomyslnou jehlou v kupce sena.

Když jsem snímky procházel a na prakticky všech viděl jen myši, začal jsem po prohlédnutí asi půlky záběrů ztrácet nervy a chystal jsem se nemilosrdně smazat celou „várku“. Naštěstí mě uhodilo do očí několik obrázků s bílou pokrývkou namísto zmoklého listí. Od té doby jsem už nevymazal ani jednu fotku, aniž bych se na ni napřed podíval ve zvětšeném náhledu. (foto: Vladimír Čech ml. - se souhlsem k publikování)

23. 12. 2022

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

06. 12. 2022

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

04. 12. 2022

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

29. 11. 2022
13. 09. 2022

Reklama

Na jižní obloze je Mléčná dráha na dosah. Zvlášť v oblastech blízko obratníku Kozoroha stoupá totiž její centrální část až do zenitu. Sezona pro nejlepší pozorování stříbřitého oblouku trvá od dubna do října. (foto: © Petr Horálek)

04. 09. 2022

Medúsa

Emma Dunhamová | 2. místo v kategorii: Cena Fujifilm za inovaci

Mytologická Medúsa byla potrestána bohyní Athénou za svou opovážlivost. Dcera nejvyššího boha Medúsu potrestala tím, že její vlasy proměnila v hady a kdokoliv na ni pohlédl na místě zkameněl. Pohled na dílo Britky Emmy Dunhamové naopak potěší oko každého milovníka zeleniny – divoký účes její Medúsy je totiž vytvořený z pórku, jarní cibulky, romanesca (druh květáku) a vigny čínské. (foto: FPotY

30. 08. 2022

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

13. 08. 2022

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

26. 06. 2022

Volavky vytahující ryby z vody dokonale prověří schopnosti fotografa.

27. 04. 2022

Celkový vítěz

Amber Bracken, The New York Times

Vítězem letošního ročníku nejvýznamnější fotoreportérské soutěže World Press Photo se stal snímek červených šatů pověšených na kříži s duhou v pozadí, který připomíná oběti z řad domorodých dětí z internátních škol v Kanadě. Fotografii pořídila kanadská fotografka Amber Brackenová pro list The New York Times. 

Práci Brackenové uznala porota již podruhé. V roce 2017 získala první cenu v kategorii současné problémy za svoje fotografie protestů domorodých obyvatel proti výstavbě ropovodu Dakota Access Pipeline. (foto: World Press Photo, Amber Bracken, The New York Times)

12. 04. 2022

Stránky

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907