22. 12. 2021V celé své kráse
Obrovské úlomky ledovce, které jsou unášeny oceánem, působí většinou především hrozivě. Často se však ukáže i jejich mnohotvará krása, a to i v okamžiku, kdy má člověk možnost vidět také část, která je ponořená pod vodou. Tento vlně plující ledovec u východního Grónska se pomalu rozpouští, což uvolňuje vzduch, jehož bublinky jsou dobře patrné ve vodě.
12. 11. 2021Na zimu si veverky připravují spižírny v dutinách stromů, na zemi i ve větvích. Schovávají si do nich šišky, oříšky i houby, které suší. (foto: Wikimedia Commons, Peter Trimming, CC BY 2.0)
24. 02. 2020Jaterníky se v několika málo druzích vyskytují v lesích Severní Ameriky, Evropy a Asie. Počet popsaných druhů se různí, protože mnoho autorů považuje americké a většinu asijských druhů za pouhé poddruhy naší domácí podléšky. Někteří botanici dokonce neuznávají samostatný rod jaterníků a spolu s konikleci je řadí do rozsáhlého rodu sasanek.
Především díky brzké době kvetení patří jaterníky k oblíbeným zahradním rostlinám. Také u nás můžeme v lese najít rostliny s květy růžovými nebo téměř bílými. Především v Japonsku se pak mnozí sběratelé zabývají vyhledáváním a sběrem těchto odchylně kvetoucích rostlin v přírodě. Dále je mezi sebou kříží a získávají tak podléšky plnokvěté nebo až monstrózní – s nejrůznějšími barvami jak okvětních lístků, tak i prašníků. Ceny odrůd často šplhají do závratných výší.