Trofeje neviditelných lovců: Co ulovily fotopasti v české přírodě

23.12.2022 - Vladimír Čech ml.

Mapování zvěře pomocí fotopastí je zdlouhavý proces, který nebývá vždy odměněn. Přesto jde o techniku používanou již desítky let nejlepšími fotografy divoké přírody, která přináší výsledky a občas i skutečné poklady…

<h3>Sněhurka</h3><p>Shoda okolností, náhoda nebo štěstí? Možná mi to nebudete věřit, ale tahle fotka vznikla na jaře, konkrétně 26. dubna 2017. Pár hodin před tím a téměř den poté nebyla na stejném místě ani vločka sněhu! Vím to, protože jsem měl na kartě kolem tří set padesáti záběrů aktivních myší – před i po zachycení této <strong>rysí samice, která přivedla na svět již několik koťat, ale na svém izolovaném území je bohužel jen pomyslnou jehlou v kupce sena</strong>.</p><p>Když jsem snímky procházel a na prakticky všech viděl jen myši, začal jsem po prohlédnutí asi půlky záběrů ztrácet nervy a chystal jsem se nemilosrdně smazat celou „várku“. Naštěstí mě uhodilo do očí několik obrázků s bílou pokrývkou namísto zmoklého listí. Od té doby jsem už nevymazal ani jednu fotku, aniž bych se na ni napřed podíval ve zvětšeném náhledu.<em> (foto: Vladimír Čech ml. - se souhlsem k publikování)</em></p>

Sněhurka

Shoda okolností, náhoda nebo štěstí? Možná mi to nebudete věřit, ale tahle fotka vznikla na jaře, konkrétně 26. dubna 2017. Pár hodin před tím a téměř den poté nebyla na stejném místě ani vločka sněhu! Vím to, protože jsem měl na kartě kolem tří set padesáti záběrů aktivních myší – před i po zachycení této rysí samice, která přivedla na svět již několik koťat, ale na svém izolovaném území je bohužel jen pomyslnou jehlou v kupce sena.

Když jsem snímky procházel a na prakticky všech viděl jen myši, začal jsem po prohlédnutí asi půlky záběrů ztrácet nervy a chystal jsem se nemilosrdně smazat celou „várku“. Naštěstí mě uhodilo do očí několik obrázků s bílou pokrývkou namísto zmoklého listí. Od té doby jsem už nevymazal ani jednu fotku, aniž bych se na ni napřed podíval ve zvětšeném náhledu. (foto: Vladimír Čech ml. - se souhlsem k publikování)

<h3>Výsledek navzdory omylům</h3><p>Už mnohokrát se mi stalo, že jsem při instalaci fotopasti zapomněl na nějakou základní věc a za dva týdny jsem se divil, proč jsou fotky tak rozmazané. Buď jsem zapomněl manuálně předostřit nebo jsem po finálním maskování nevědomky sáhnul na ostřící kroužek… Přes všechna zaváhání, technické nedokonalosti nebo jiné nevyzpytatelné zásahy je pro mě tato technika fotografování tak trochu drogou, které se nechci vzdát. Mimo jiné proto, že se občas opravdu něco povede, jako<strong> třeba tento záběr rodinky divokých prasat</strong>.<em> (foto: Vladimír Čech ml. - se souhlsem k publikování)</em></p>

Výsledek navzdory omylům

Už mnohokrát se mi stalo, že jsem při instalaci fotopasti zapomněl na nějakou základní věc a za dva týdny jsem se divil, proč jsou fotky tak rozmazané. Buď jsem zapomněl manuálně předostřit nebo jsem po finálním maskování nevědomky sáhnul na ostřící kroužek… Přes všechna zaváhání, technické nedokonalosti nebo jiné nevyzpytatelné zásahy je pro mě tato technika fotografování tak trochu drogou, které se nechci vzdát. Mimo jiné proto, že se občas opravdu něco povede, jako třeba tento záběr rodinky divokých prasat. (foto: Vladimír Čech ml. - se souhlsem k publikování)

<h3>Zlodějka</h3><p>Jednu zimu jsem dostal echo o čerstvém „strhu“ mladé srny s možností umístit na místo činu jednu z pastiček. Nabídky jsem samozřejmě s radostí využil, přestože lokalita nebyla v tomto období nijak snadno dostupná. Na první pohled šlo o úlovek rysa a já doufal, že se v následujících dnech ke kořisti vrátí. <strong>K mému zklamání se o pár dní později ukázalo, že se právoplatný majitel srnčího už nevrátil. Jiný predátor, a to kuna lesní, se ovšem na kořisti přišel přiživit hned několikrát</strong>.<em> (foto: Vladimír Čech ml. - se souhlsem k publikování)</em></p>

Zlodějka

Jednu zimu jsem dostal echo o čerstvém „strhu“ mladé srny s možností umístit na místo činu jednu z pastiček. Nabídky jsem samozřejmě s radostí využil, přestože lokalita nebyla v tomto období nijak snadno dostupná. Na první pohled šlo o úlovek rysa a já doufal, že se v následujících dnech ke kořisti vrátí. K mému zklamání se o pár dní později ukázalo, že se právoplatný majitel srnčího už nevrátil. Jiný predátor, a to kuna lesní, se ovšem na kořisti přišel přiživit hned několikrát. (foto: Vladimír Čech ml. - se souhlsem k publikování)

<h3>Rys ostrovid</h3><p>Jsem si vědom, že to bude znít dost pateticky, ale tímhle snímkem jsem si splnil obrovský sen. Je to můj vůbec první (a myslím si, že i celkově v ČR první) snímek <strong>divokého rysa</strong> ve vysokém rozlišení, pořízený za takovýchto unikátních podmínek. <strong>Na fotografii je mladý kocour, kterého jsem později identifikoval s přispěním organizace ALKA Wildlife, jež se monitoringem velkých šelem u nás dlouhodobě zabývá</strong>. Záběr je pořízen na konci období říje a kocour na něm právě označkoval jednu ze svých oblíbených skalek, aby tak dal na vědomí případným zájemkyním, že je přítomen a připraven. Pro mne je to zároveň okamžik, kdy se štěstí konečně unavilo… <em>(foto: Vladimír Čech ml. - se souhlsem k publikování)</em></p>

Rys ostrovid

Jsem si vědom, že to bude znít dost pateticky, ale tímhle snímkem jsem si splnil obrovský sen. Je to můj vůbec první (a myslím si, že i celkově v ČR první) snímek divokého rysa ve vysokém rozlišení, pořízený za takovýchto unikátních podmínek. Na fotografii je mladý kocour, kterého jsem později identifikoval s přispěním organizace ALKA Wildlife, jež se monitoringem velkých šelem u nás dlouhodobě zabývá. Záběr je pořízen na konci období říje a kocour na něm právě označkoval jednu ze svých oblíbených skalek, aby tak dal na vědomí případným zájemkyním, že je přítomen a připraven. Pro mne je to zároveň okamžik, kdy se štěstí konečně unavilo… (foto: Vladimír Čech ml. - se souhlsem k publikování)

Reklama







Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907