V mrazivých časech: Jak hmyz přečkává zimu?

09.03.2023 - Barbora Jelínková

Zvířecí druhy si v uplynulých milionech let vybudovaly nejrůznější strategie, jež jim pomáhají přečkat zimu


Reklama

S klesajícími venkovními teplotami a ubývajícím denním světlem mizí z přírody rovněž drobní živočichové, kteří jsou jinak během léta všudypřítomní. Většina z nich ovšem nezemře: Jednotlivé druhy si v uplynulých milionech let vybudovaly nejrůznější strategie, jež jim pomáhají zimu přečkat a obvykle se úzce pojí s jejich životním cyklem. Mnozí ze zmíněných tvorů tráví aktivně pouze teplejší část roku, kdy se rozmnoží, a následně uhynou – zatímco nová generace zůstane přes zimu ve stadiu vajíčka či larvy a teprve s příchodem jara se vyvine v dospělce. Popsaný způsob známe mimo jiné u kobylek nebo sarančat. Jiní, například řada brouků, se před mrazem jednoduše schovají. Ideální skrýš jim přitom poskytuje trouchnivé dřevo či hlína, ale i vyhřátá lidská obydlí.

TIP: Jak mohou aligátoři přežít v ledové bažině? Zamrznou ve správné poloze

Sociální hmyz jako včely nebo mravenci, ale také třeba slunéčka sedmitečná vytvářejí velké shluky, generující dostatek tepla – ve včelích úlech bývá v zimě až čtrnáct stupňů. V neposlední řadě si pak zejména motýli osvojili stejnou strategii jako ptáci a na podzim odlétají do teplejších krajin. V daném ohledu se stal rekordmanem severoamerický monarcha stěhovavý (na snímku), který pravidelně překonává vzdálenost bezmála pěti tisíc kilometrů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907