Člověk kolem hibernace zatím jen nesměle našlapuje, zato aligátoři podobný stav již zvládají přímo mistrovsky
Pokud jde o aligátory, obvykle žijí tam, kde nemrzne. Co když se ale dostanou do situace, kdy se mrazu nemohou vyhnout? Jak ukazují čerstvé zkušenosti ze stanice Shallotte River Swamp Park v Severní Karolíně, nepředstavují pro aligátory ani opravdu silné mrazy žádný velký problém.
Aligátoři patří mezi ektotermní (nesprávně studenokrevné) plazy a jako takoví nemohou své tělo sami ohřívat. Aby přežili zimu v mrazivé vodě, vyvinula se u nich zajímavá schopnost – díky nízké teplotě vody si sníží svou tělesnou teplotu a zpomalí metabolismus. Odborně se tomuto mechanismu říká brumace a do značné míry může připomínat hibernaci. V ledu pak zamrznou ve zvláštní poloze, kdy jejich přední část tlamy ční z ledu, zatímco zbývající část těla je pod ním.
TIP: Aligátoři mají na jídelníčku žraloky: A platí to i v opačném gardu
Pohled na zamrzlé čenichy aligátorů působí možná trochu děsivě, zamrzlá zvířata jsou ale v dokonalém pořádku. Díky vynořené tlamě dýchají skrz led a vydrží to až do doby, než je probudí příchod teplejšího počasí. Podobně přežívají i leguáni, které zastihl mráz na Floridě, jen při tom nejsou v ledu.
IFL Science, Washington Post
HistorieFrancouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of Congress, CC0)
ZajímavostiO nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)
VesmírKráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale Nations, CC BY-NC 2.0)