Temná chata vygeneruje o 361 % více energie, než kolik jí sama spotřebuje

29.04.2020 - Martin Reichman

V americkém Utahu se pomalu rozjíždí výstavba milionářského superkomplexu – první stavbou má být energeticky aktivní Temná chata


Reklama

Zatímco energeticky pasivní stavby jsou již poměrně běžné, zdokonalenou variantou pasivního domu je energeticky nulový dům. Ještě pokročilejší variantou je energeticky aktivní stavba, tedy taková, která vyprodukuje více energie, než kolik ji sama spotřebuje. Právě taková má vzniknout v utopickém milionářském středisku Powder Mountain Summit v americkém Utahu.

Powder Mountain Summit je odvážný realitní projekt, na kterém se podílejí nejvěhlasnější americká architektonická studia – Marmol Radziner, MacKay-Lyons Sweetapple Architects, Olson Kundig a další. Mezi investory patří například spoluzakladatel PayPalu Ken Howery, miliardář a podnikatel Richard Branson, majitel jedné z největších PR společností na světě Martin Sorrell, ale i řada hollywoodských celebrit. Powder Mountain Summit se má stát Mekkou altruisticky smýšlejících členů globální elity a místem pro setkávání technologických vizionářů z celého světa.

TIP: Dům vyrobený z 600 tisíc PET lahví odolá i extrémnímu hurikánu

Jednou z prvních staveb projektu má být „Temná chata“ – energeticky aktivní stavba, která má vyprodukovat o 361 % více energie, než kolik ji ke svému provozu spotřebuje. Klíčovou roli v energetickém konceptu hrají pochopitelně solární panely. Ty nejsou standardně osazeny na střechu, jak bývá zvykem, nýbrž tvoří povrch střechy samotné i povrch venkovních stěn. Celková plocha má podle architektů zajistit dostatek energie, aby kromě chaty samotné obsloužila například napájecí stanici pro elektromobily. Několikaúrovňový prostor o celkové rozloze přes 510 m² má nabídnout dostatek místa pro jednání i odpočinek, například u ohně plápolajícího v osmimetrovém krbu. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907