Temná chata vygeneruje o 361 % více energie, než kolik jí sama spotřebuje

29.04.2020 - Martin Reichman

V americkém Utahu se pomalu rozjíždí výstavba milionářského superkomplexu – první stavbou má být energeticky aktivní Temná chata


Reklama

Zatímco energeticky pasivní stavby jsou již poměrně běžné, zdokonalenou variantou pasivního domu je energeticky nulový dům. Ještě pokročilejší variantou je energeticky aktivní stavba, tedy taková, která vyprodukuje více energie, než kolik ji sama spotřebuje. Právě taková má vzniknout v utopickém milionářském středisku Powder Mountain Summit v americkém Utahu.

Powder Mountain Summit je odvážný realitní projekt, na kterém se podílejí nejvěhlasnější americká architektonická studia – Marmol Radziner, MacKay-Lyons Sweetapple Architects, Olson Kundig a další. Mezi investory patří například spoluzakladatel PayPalu Ken Howery, miliardář a podnikatel Richard Branson, majitel jedné z největších PR společností na světě Martin Sorrell, ale i řada hollywoodských celebrit. Powder Mountain Summit se má stát Mekkou altruisticky smýšlejících členů globální elity a místem pro setkávání technologických vizionářů z celého světa.

TIP: Dům vyrobený z 600 tisíc PET lahví odolá i extrémnímu hurikánu

Jednou z prvních staveb projektu má být „Temná chata“ – energeticky aktivní stavba, která má vyprodukovat o 361 % více energie, než kolik ji ke svému provozu spotřebuje. Klíčovou roli v energetickém konceptu hrají pochopitelně solární panely. Ty nejsou standardně osazeny na střechu, jak bývá zvykem, nýbrž tvoří povrch střechy samotné i povrch venkovních stěn. Celková plocha má podle architektů zajistit dostatek energie, aby kromě chaty samotné obsloužila například napájecí stanici pro elektromobily. Několikaúrovňový prostor o celkové rozloze přes 510 m² má nabídnout dostatek místa pro jednání i odpočinek, například u ohně plápolajícího v osmimetrovém krbu. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907