Teplo domova: Jakou teplotu považuje za optimální Rus, Japonec nebo třeba Čech?

14.06.2019 - Vilém Koubek

Hledání optimální teploty domova je nekonečný boj, jehož výsledky se liší nejen v závislosti na lidech, ale i na zemi, v níž žijí. Zatímco Japonci v zimě ve svých příbytcích mrznou, Rusové na Sibiři chodí doma jen ve spodním prádle a větrají


Reklama

V nejchladnějších obydlích překvapivě žijí Japonci – jejich příbytky totiž v drtivé většině případů nemají centrální vytápění. Namísto radiátorů si proto pomáhají různými přímotopy, termopokrývkami nebo sedí okolo stolečků kotacu, jež mají malá topení přímo pod deskou. 

O něco teplejší obydlí si užívají Britové, nicméně i u nich se průměrná teplota pohybuje okolo 15 °C, tedy stále hluboko pod doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO), jež činí 18 °C. Britské domy sice disponují centrálním topením, ale jejich obyvatelé jsou zvyklí na chladné počasí a mnohem raději než teplo mají peníze na kontě. Doma se proto z vlastní vůle víc oblečou a „hřejí“ je pak jejich úspory.  

Kraťasy v zimě 

Česká republika razí pomyslnou střední cestu, která zároveň odpovídá doporučením WHO. Vysoko nad „optimální“ teplotu ohřívají svá obydlí například Mongolové, jejichž jurty dokážou odolat krutému počasí. V centru každého příbytku stojí kamna na dřevo, a aby teplo neunikalo stěnami, obalují je Mongolové na zimu několika vrstvami zvířecích kůží.

V nejteplejších domácnostech žijí paradoxně Rusové, přestože v jejich zemi panují v průměru nejnižší teploty na planetě. Ruské domácnosti totiž vytápějí masivní teplárny, a lidé ve starších bytech si navíc nemohou teplotu doma regulovat sami, protože ventily radiátorů obvykle nastavuje správce. Teplota v místnostech proto často stoupá k závratným výšinám, a není tudíž neobvyklé, že i v zimě chodí Rusové doma v kraťasech a tričku.

Zatopit, či větrat? 
  • Méně než 9 °C - Člověka žijícího pod touto teplotní úrovní již může ochromit podchlazení.
  • 12–16 °C - V této úrovni lidem hrozí onemocnění dýchacích cest.
  • 16–18 °C - Relativně zdravá, ale mírně nepohodlná teplota.
  • 18–21 °C - Optimální, pro zdravého a dospělého jedince příjemná teplota.
  • 21–24 °C - Relativně zdravá, ale mírně nepohodlná teplota.
  • 24 °C a více - Člověka ohrožuje vyšší riziko infarktu nebo mrtvice.

Válka na pracovišti 

Britská anketa z roku 2015 odhalila, že 42 % dotazovaných pracovníků považovalo své kanceláře za přetopené, zatímco zbytku osazenstva v nich byla zima. Na pracovištích tak zuří pomyslná válka v nastavování termostatů, která podle výzkumů ve Velké Británii zabere 2 % všech odpracovaných hodin. Debata o příjemné teplotě prý tudíž stojí ekonomiku země v přepočtu víc než 385 miliard korun ročně.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lidský mozek je tvarovatelný a my můžeme pomocí meditace hrát aktivní roli při jeho přetváření.

Zajímavosti

Mimořádně silná magnetosféra obří planety s vyznačenými dráhami velkých měsíců.

Vesmír

Egyptská technika tetování se zřejmě podobala té dnešní: Jehlou se pod kůži vnášelo barvivo na bázi uhlíku, pravděpodobně saze.

Zajímavosti

Dvojice houfnic ML-20, které jsou dnes součástí expozice v Petropavlovské pevnosti v Petrohradu

Válka

Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907