Hledání optimální teploty domova je nekonečný boj, jehož výsledky se liší nejen v závislosti na lidech, ale i na zemi, v níž žijí. Zatímco Japonci v zimě ve svých příbytcích mrznou, Rusové na Sibiři chodí doma jen ve spodním prádle a větrají
V nejchladnějších obydlích překvapivě žijí Japonci – jejich příbytky totiž v drtivé většině případů nemají centrální vytápění. Namísto radiátorů si proto pomáhají různými přímotopy, termopokrývkami nebo sedí okolo stolečků kotacu, jež mají malá topení přímo pod deskou.
O něco teplejší obydlí si užívají Britové, nicméně i u nich se průměrná teplota pohybuje okolo 15 °C, tedy stále hluboko pod doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO), jež činí 18 °C. Britské domy sice disponují centrálním topením, ale jejich obyvatelé jsou zvyklí na chladné počasí a mnohem raději než teplo mají peníze na kontě. Doma se proto z vlastní vůle víc oblečou a „hřejí“ je pak jejich úspory.
Česká republika razí pomyslnou střední cestu, která zároveň odpovídá doporučením WHO. Vysoko nad „optimální“ teplotu ohřívají svá obydlí například Mongolové, jejichž jurty dokážou odolat krutému počasí. V centru každého příbytku stojí kamna na dřevo, a aby teplo neunikalo stěnami, obalují je Mongolové na zimu několika vrstvami zvířecích kůží.
V nejteplejších domácnostech žijí paradoxně Rusové, přestože v jejich zemi panují v průměru nejnižší teploty na planetě. Ruské domácnosti totiž vytápějí masivní teplárny, a lidé ve starších bytech si navíc nemohou teplotu doma regulovat sami, protože ventily radiátorů obvykle nastavuje správce. Teplota v místnostech proto často stoupá k závratným výšinám, a není tudíž neobvyklé, že i v zimě chodí Rusové doma v kraťasech a tričku.
Britská anketa z roku 2015 odhalila, že 42 % dotazovaných pracovníků považovalo své kanceláře za přetopené, zatímco zbytku osazenstva v nich byla zima. Na pracovištích tak zuří pomyslná válka v nastavování termostatů, která podle výzkumů ve Velké Británii zabere 2 % všech odpracovaných hodin. Debata o příjemné teplotě prý tudíž stojí ekonomiku země v přepočtu víc než 385 miliard korun ročně.
VesmírPravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)
VědaV období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire Council, CC BY-ND 2.0)
HistorieSvůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)