Termální kotel na ryby: Yellowstonský pramen Fishing Cone

Yellowstonský gejzír Old Faithful kdysi lidé využívali jako bezplatnou pračku. Termální pramen Fishing Cone na břehu Yellowstonského jezera se zase i přes svoji nevyzpytatelnost stal vyhledávaným místem pro vaření čerstvě ulovených ryb




Jedním ze zajímavých postvulkanických útvarů Yellowstonského národního parku je bezesporu Fishing Cone (Rybářský kužel), který leží v termální pánvi West Thumb na břehu Yellowstonského jezera. Má tvar nízkého kužele s poměrně velký otvorem a přestože jde o termální pramen, podobá  se spíše miniaturní sopce.

Spící gejzír

Ve vodách jezera je Fishing Cone vidět jako malý ostrůvek ležící kousek od břehu, jindy je s pevninou spojen úzkou šíjí a tvoří miniaturní poloostrov, nebo je naopak zcela zalitý vodou. Aktuální podoba závisí na výšce vodní hladiny jezera, která se s ročním obdobím mění. Po jarním tání sněhu je nejvýš, na podzim a v zimě nejníž.

TIP: Horký symbol Yellowstonu aneb Historie gejzíru Old Faihful

Horká voda uvnitř Fishing Cone má o něco nižší teplotu než jiné termální prameny v této gejzírové pánvi, což je způsobeno částečným ochlazováním okolními velmi chladnými vodami jezera. Uvnitř kužele se proto dá naměřit kolem 78 °C. Někdy však teplota stoupne, především tehdy, když se pramen probudí a změní se v gejzír. V současnosti k tomu dochází spíše zřídka, ale ve dvacátých a třicátých letech minulého století voda při erupci stříkala někdy až do výše 12 metrů.

Konvice pro hladové rybáře

Pramen přišel ke svému jménu v roce 1870, kdy oblast Yellowstonu prozkoumávala Washburn-Langford-Doaneova expedice. Jejím členem byl také Walter Trumbull, spisovatel přispívající do některých novin. Ten v červenci 1871 popsal v magazínu Overland Monthly příhodu muže rybařícího v Yellowstonském jezeře. Rybář stál na úzké šíji spojující Fishing Cone s břehem jezera a při jednom tažení se mu ryba vysmekla z háčku a spadla přímo do kulatého otvoru pramene. Po chvilce se objevila na hladině mrtvá a doslova uvařená.

Od té doby, a pravděpodobně i dříve, zde návštěvníci chytali v chladných vodách jezera ryby na udici a ještě zavěšené na háčku si je vařili ve vedlejším termálním jezírku. Prováděli to tak i členové další expedice vedené geologem Ferdinandem V. Haydenem v roce 1871, kteří pramenu říkali Fish Pot (Rybí kotlík) nebo Hot Spring Cone (Kužel teplého pramene). Pozdější pojmenování mělo téměř vždy určitý vztah k rybaření. Pramen vystřídal názvy Fisherman’s Kettle (Rybářova konvice), Fish Cone (Rybí kužel), Fishpot Spring (Pramen rybího hrnce), Chowder Pot (Hrnec rybí polévky), ale i Crater Island (Kráterový ostrov), aby se nakonec jeho jméno v průvodcích ustálilo na současném Fishing Pot.

Nezdravé a nebezpečné

„Vaření na háčku“ u Fishing Cone se brzo stalo tak známým, že rybaření u něj se stalo součástí programu každé jen trochu významné návštěvy. Sám druhý ředitel parku P. W. Norris zde tuto činnost předváděl turistům a v roce 1894 dokonce i členům Kongresu. Roku 1903 psal jeden národní časopis, že žádná návštěva Yellowstonského parku by nebyla bez tohoto prožitku úplná. Turisté se zde často oblékali do zástěry, na hlavu si nasazovali kuchařskou čepici a takto ustrojeni se u Fishing Cone nechali fotografovat. Dnes je ovšem lov ryb a jejich vaření v místní vodě považováno za nezdravé a nebezpečné. Navíc je zakázané, k čemuž jistě přispěla nehoda v roce 1921, kdy zde byl jeden rybář vřící vodou eruptujícího pramene vážně opařen.

Témata

USA
  • Zdroj textu

    Příroda 6/2010

  • Zdroj fotografií

    Yellowstone Digital Slide File, Shutterstock


Další články v sekci