Test raketového motoru Reaver společnosti Firefly Aerospace skončil v plamenech

Pozemní test vyvíjené nosné rakety Alpha pro dopravu malých satelitů předčasně ukončil požár motorů

27.01.2020 - Stanislav MihulkaAmerická společnost Firefly Aerospace vyvíjí nosnou raketu Alpha, která by měla vynášet a nízkou oběžnou dráhu náklady až o hmotnosti jedné tuny. 29 metrů vysoká raketa Alpha by měla startovat z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, a pohánět by ji měly motory Reaver. Zatím je vše ve fázi testů.

A testování ne vždy dopadne podle představ konstruktérů a inženýrů. Ve středu 22. ledna (2020) uspořádali Firefly Aerospace test rakety Alpha se zážehem motorů Reaver. Test se uskutečnil v testovacím zařízení společnosti v texaském Briggsu. Během testu se měly spustit všechny čtyři motory Reaver a měly být zažehnuté po dobu 5 sekund.

Požár při pozemním testu

Test ale rozhodně nedopadl podle očekávání – jak ukazuje dostupné video, záhy po začátku testu vyšlehl z oblasti motorů plamen. Test pak byl ihned přerušen a aktivoval se požární systém testovacího zařízení, který plameny následně uhasil. Jak Firefly zdůrazňují, při nehodě nebyl nikdo zraněn. Stejně tak prý raketa Alpha ani testovací zařízení neutrpěly větší škody.

TIP: Soukromá raketa FireFly Alpha bude poháněná levným metanem

Specialisté Firefly Aerospace teď ve spolupráci s místními úřady a hasiči vyšetřují příčiny nehody. Před touto nehodou Firefly plánovali první let své rakety Alpha na letošní duben. Po něm měl následovat druhý let v červnu. Teď budou muset čekat na výsledky vyšetřování, což by mohlo vést ke zpoždění těchto naplánovaných letů.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Firefly Aerospace


Další články v sekci