Test raketového motoru Reaver společnosti Firefly Aerospace skončil v plamenech

27.01.2020 - Stanislav Mihulka

Pozemní test vyvíjené nosné rakety Alpha pro dopravu malých satelitů předčasně ukončil požár motorů

<p>Požár při testu motorů Reaver.</p>

Požár při testu motorů Reaver.


Reklama

Americká společnost Firefly Aerospace vyvíjí nosnou raketu Alpha, která by měla vynášet a nízkou oběžnou dráhu náklady až o hmotnosti jedné tuny. 29 metrů vysoká raketa Alpha by měla startovat z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, a pohánět by ji měly motory Reaver. Zatím je vše ve fázi testů.

A testování ne vždy dopadne podle představ konstruktérů a inženýrů. Ve středu 22. ledna (2020) uspořádali Firefly Aerospace test rakety Alpha se zážehem motorů Reaver. Test se uskutečnil v testovacím zařízení společnosti v texaském Briggsu. Během testu se měly spustit všechny čtyři motory Reaver a měly být zažehnuté po dobu 5 sekund.

Požár při pozemním testu

Test ale rozhodně nedopadl podle očekávání – jak ukazuje dostupné video, záhy po začátku testu vyšlehl z oblasti motorů plamen. Test pak byl ihned přerušen a aktivoval se požární systém testovacího zařízení, který plameny následně uhasil. Jak Firefly zdůrazňují, při nehodě nebyl nikdo zraněn. Stejně tak prý raketa Alpha ani testovací zařízení neutrpěly větší škody.

TIP: Soukromá raketa FireFly Alpha bude poháněná levným metanem

Specialisté Firefly Aerospace teď ve spolupráci s místními úřady a hasiči vyšetřují příčiny nehody. Před touto nehodou Firefly plánovali první let své rakety Alpha na letošní duben. Po něm měl následovat druhý let v červnu. Teď budou muset čekat na výsledky vyšetřování, což by mohlo vést ke zpoždění těchto naplánovaných letů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Firefly Aerospace

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907