Test raketového motoru Reaver společnosti Firefly Aerospace skončil v plamenech

27.01.2020 - Stanislav Mihulka

Pozemní test vyvíjené nosné rakety Alpha pro dopravu malých satelitů předčasně ukončil požár motorů

<p>Požár při testu motorů Reaver.</p>

Požár při testu motorů Reaver.


Reklama

Americká společnost Firefly Aerospace vyvíjí nosnou raketu Alpha, která by měla vynášet a nízkou oběžnou dráhu náklady až o hmotnosti jedné tuny. 29 metrů vysoká raketa Alpha by měla startovat z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, a pohánět by ji měly motory Reaver. Zatím je vše ve fázi testů.

A testování ne vždy dopadne podle představ konstruktérů a inženýrů. Ve středu 22. ledna (2020) uspořádali Firefly Aerospace test rakety Alpha se zážehem motorů Reaver. Test se uskutečnil v testovacím zařízení společnosti v texaském Briggsu. Během testu se měly spustit všechny čtyři motory Reaver a měly být zažehnuté po dobu 5 sekund.

Požár při pozemním testu

Test ale rozhodně nedopadl podle očekávání – jak ukazuje dostupné video, záhy po začátku testu vyšlehl z oblasti motorů plamen. Test pak byl ihned přerušen a aktivoval se požární systém testovacího zařízení, který plameny následně uhasil. Jak Firefly zdůrazňují, při nehodě nebyl nikdo zraněn. Stejně tak prý raketa Alpha ani testovací zařízení neutrpěly větší škody.

TIP: Soukromá raketa FireFly Alpha bude poháněná levným metanem

Specialisté Firefly Aerospace teď ve spolupráci s místními úřady a hasiči vyšetřují příčiny nehody. Před touto nehodou Firefly plánovali první let své rakety Alpha na letošní duben. Po něm měl následovat druhý let v červnu. Teď budou muset čekat na výsledky vyšetřování, což by mohlo vést ke zpoždění těchto naplánovaných letů.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Firefly Aerospace

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907