Tetování, cvičení a moře: Neobvyklé vrtochy krásné císařovny Sissi

31.03.2016 - František Stellner

Rakouská císařovna Alžběta proslula nejen svými půvaby, ale také excentričností


Reklama

Alžbětin život se stal útěkem před vlastním „já“, před stálým neklidem vlastní duše. Od svého manžela, císařského dvora a postavení, po němž nikdy netoužila, prchala k nejrůznějším zálibám, které byly v očích tehdejší společnosti něčím zcela netypickým. 

Císařská tělocvična a salon krásy

Sissi denně cvičila a ve všech zámcích nechala zřídit tělocvičny. Jeden ze zahraničních dopisovatelů o tom napsal: „Je jistě velmi zajímavé se dozvědět, že rytířský sál v císařském Hofburgu byl přebudován na tělocvičnu. Nachází se tam veškeré tělocvičné nářadí: koza, hrazda, bradla, ribstole atd.“ Že na nich necvičili muži u dvora, ale každý den dvě hodiny císařovna, a to sama, si nedokázal nikdo představit. Tehdy byla sportující žena považována za něco podivného.

Alžbětu velmi trápily nedostatky na kráse, které se snažila skrývat. Vzhledem k jejímu stylu života, hladovění a neustálém pobytu na čerstvém vzduchu se u ní brzy objevily vrásky. Kromě toho měla špatné zuby. Nicméně se za každou cenu snažila zastavit čas, používala proto noční masky ze syrového telecího masa, jahod, koupala se v teplém olivovém oleji, během spánku si dávala vlhké obklady na boky, pila bílky se solí a další podivné nápoje.

Daleko od Vídně

V Řecku si nechala vytetovat na rameno kotvu a téměř všude ji doprovázeli velcí psi – dogy a bernardýni. Z Korfu psala: „Nejraději sedím na pláži na velkých kamenech, psi si lehnou do vody a já pozoruji překrásný měsíční svit na mořské hladině.“

Byla také milovnicí rizika, při jedné plavbě se nechala přivázat ke stěžni, aby mohla pozorovat bouřku a nebyla smetena z paluby. Proslavila se jako skvělá jezdkyně, závodila v jízdě na koni či v krasojízdě. Pokud pobývala na uherském zámku Gödölö, byla pro ni v jezdecké jízdárně zřízena cirkusová manéž, kde se pořádala představení za doprovodu cikánské hudby. Ve Velké Británii se učila anglickému stylu jízdy. Jedna z britských dam vzpomínala na císařovnin pobyt: „Většinu dopoledne tráví spánkem na pohovce. Pak ve čtyři stoluje, celý večer jezdí sama na koni, a to nikdy méně než tři hodiny, a rozzuří se, pokud je naplánováno něco jiného.“

  • Zdroj textu:

    Živá historie 1-2/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prostředník vytasil ten, kdo si myslel, že se ho někdo pokouší uhranout pohledem.

Zajímavosti

Na proslavené fotografi i z 29. dubna 1975 nastupují uprchlíci do americké helikoptéry.

Válka

Patrně nejpřesnější portrét Sophie Charlotty von Mecklenburg-Strelitz od malíře Allana Ramsaye – ten se nijak nesnažil kamuflovat její africké geny.

Historie

Samice nefily kyjonohé

Věda

Badlands znamená v překladu „špatná zem“. Šedivá krajina novomexické oblasti Bisti Badlands působí na první pohled jako pustina bez jediné známky života.

Příroda

Planeta K2-25b z hvězdokupy Hyády je o něco menší než Neptun, ale přitom váží jako 25 Zemí.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907