„Titanic nebes“ poprvé ve vzduchu: 80 let od prvního letu vzducholodě Hindenburg

10.03.2016 - Monika Slezáková

Před osmdesáti lety, 4. března 1936, vyrazila ohromná vzducholoď poprvé dobývat nebesa


Reklama

Hindenburg nezískal primát největšího létající stroje všech dob náhodou. Na délku měřil úctyhodných 245 metrů, v průměru dosahoval 41 metrů. Celkem byl letoun schopen pojmout na 72 pasažérů včetně 61 členů posádky. Svým cestujícím poskytoval maximální možný komfort. Sprchy s teplou a studenou vodou byly samozřejmostí stejně jako teplé občerstvení a přeprava automobilů, přičemž v klubovně na vyhlídkové palubě mohli pasažéři naslouchat pianistovi. Takový luxus ovšem něco stál, tehdejší cena jednosměrné letenky ve výši 450 USD zhruba odpovídá dnešním 150 000 Kč.

Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h. Původně měl být poháněn heliem, ale embargo Spojených států přimělo německé techniky ke změně projektu. Volba nového vznosného plynu padla na vodík. Inženýři si byli dobře vědomi rizik spojených s jeho vysokou hořlavostí, přesto o bezpečnosti stroje nepochybovali. Vždyť se na palubě nacházela také kuřárna! Mělo se zkrátka jednat o pýchu technického pokroku.

Ohnivá zkáza během 34 sekund

Sláva LZ-129 ale předcházela její pád. Při transatlantickém letu z Frankfurtu do Spojených států došlo ke katastrofě. 6. května 1937 se vzducholoď přiblížila k letišti Lakehurst v New Jersey a zahájila přistávání. Přílet nebeského kolosu přilákal nejen zvědavce, ale také novináře, kteří vše bohatě dokumentovali. Když se Hindeburg nacházel asi 60 metrů nad zemí, elektrický výboj na kotvícím laně způsobil, že se vzducholoď vzňala a během 34 sekund celá shořela. Z necelé stovky lidí, kteří byli tou dobou na palubě, si tragédie vyžádala životy 13 cestujících a 22 členů posádky. Nehoda se nestala osudným pouze Hindenburgu, ale předznamenala konec éry vzducholodí vůbec.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia, Stoplusjednička, Wikipedie

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907