Tragédie na pláži: Na pobřeží Nového Zélandu uvízly stovky kulohlavců

12.02.2017 - Stanislav Mihulka

Příbuzní delfínů kulohlavci se opakovaně dostávají do smrtelného nebezpečí na mořském pobřeží

Kulohlavci na pláži -<p>Uvíznutí na pláži znamená smrt pro velký počet kulohlavců</p>
Kulohlavci na pláži -

Uvíznutí na pláži znamená smrt pro velký počet kulohlavců


Reklama

V těchto dnech se na pobřeží Nového Zélandu odehrává drama. Tragickou roli v něm sehrávají kulohlavci, kytovci blízce příbuzní delfínům, kteří vypadají, jako by na hlavě měli meloun.

Nejprve na jedné pláži přes noc na pátek 10. února uvízlo několik set těchto zajímavých mořských savců. Do rána jich asi 300 zahynulo, což představuje třetí nejhorší uvíznutí velryb na pobřeží ve známé historii Nového Zélandu. Ještě to ale nebyl konec.

Více než 500 dobrovolníků se snažilo všemi myslitelnými prostředky udržet zbývající kulohlavce naživu a více než 100 jich dokázali dostat do vody. Z těchto kulohlavců ale vzápětí téměř stovka opět uvízla na pláži.

Tragédie bez šťastného konce

V sobotu 11. února dopoledne se uvězněné kulohlavce zase podařilo osvobodit, aby jich v sobotu odpoledne tentokrát celé dvě stovky znovu uvízly na pobřeží, nedaleko původního místa tragédie. Dobrovolníci to nevzdávají, ale kulohlavci jsou prý už ve velmi špatném stavu.

TIP: Přistiženi při činu: Vědci poprvé nahráli konverzaci dvou delfínů

Právě kulohlavci náležejí ke kytovcům, kteří uvíznou na pobřežích nejčastěji, mnohdy ve velkých skupinách zdravých jedinců. Přes intenzivní výzkum jsou ale důvody těchto masových úmrtí zatím neznámé.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, DOC

  • Zdroj fotografií: Deb Price

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907