Tragédie na pláži: Na pobřeží Nového Zélandu uvízly stovky kulohlavců

12.02.2017 - Stanislav Mihulka

Příbuzní delfínů kulohlavci se opakovaně dostávají do smrtelného nebezpečí na mořském pobřeží

Kulohlavci na pláži -<p>Uvíznutí na pláži znamená smrt pro velký počet kulohlavců</p>
Kulohlavci na pláži -

Uvíznutí na pláži znamená smrt pro velký počet kulohlavců


Reklama

V těchto dnech se na pobřeží Nového Zélandu odehrává drama. Tragickou roli v něm sehrávají kulohlavci, kytovci blízce příbuzní delfínům, kteří vypadají, jako by na hlavě měli meloun.

Nejprve na jedné pláži přes noc na pátek 10. února uvízlo několik set těchto zajímavých mořských savců. Do rána jich asi 300 zahynulo, což představuje třetí nejhorší uvíznutí velryb na pobřeží ve známé historii Nového Zélandu. Ještě to ale nebyl konec.

Více než 500 dobrovolníků se snažilo všemi myslitelnými prostředky udržet zbývající kulohlavce naživu a více než 100 jich dokázali dostat do vody. Z těchto kulohlavců ale vzápětí téměř stovka opět uvízla na pláži.

Tragédie bez šťastného konce

V sobotu 11. února dopoledne se uvězněné kulohlavce zase podařilo osvobodit, aby jich v sobotu odpoledne tentokrát celé dvě stovky znovu uvízly na pobřeží, nedaleko původního místa tragédie. Dobrovolníci to nevzdávají, ale kulohlavci jsou prý už ve velmi špatném stavu.

TIP: Přistiženi při činu: Vědci poprvé nahráli konverzaci dvou delfínů

Právě kulohlavci náležejí ke kytovcům, kteří uvíznou na pobřežích nejčastěji, mnohdy ve velkých skupinách zdravých jedinců. Přes intenzivní výzkum jsou ale důvody těchto masových úmrtí zatím neznámé.

  • Zdroj textu:

    Live Science, DOC

  • Zdroj fotografií: Deb Price

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907